چگونه یک روتین پوستی ساده بسازیم؟

خلاصه

روتین پوستی مخصوص پوست خود را پیدا کرده و از این طریق از پوست خود محافظت کنید. حتی داشتن یک روتین پوستی ساده نیز به شادابی و جوان ماندن پوست شما کمک خواهد کرد

۱۴۰۲ يکشنبه ۷ آبان
727بازدید
چگونه یک روتین پوستی ساده بسازیم؟

روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی به مجموعه‌ای از مراحل و وسایل مراقبت پوست اشاره دارد که به صورت منظم و روزانه انجام می‌شود تا بهبود و حفظ سلامت و زیبایی پوست فرد را تضمین کند. این روتین معمولاً شامل چند گام اصلی است که شامل شستشو، تقویت، مرطوب کردن و محافظت از پوست می‌شود.

در هر مرحله از روتین، انتخاب محصولات مناسب با نوع پوست و نیازهای آن از اهمیت بالایی برخوردار است که شامل استفاده از شوینده و تونر برای پاکسازی، سرم‌ برای تقویت، کرم‌ یا لوسیون‌ برای مرطوب کردن و نهایتاً استفاده از کرم‌ یا ضدآفتاب‌ برای محافظت از پوست در برابر عوامل محیطی مخرب می‌شود. این روتین، با انجام مراحل به صورت منظم و متناسب با نیازهای خاص پوست، می‌تواند به حفظ سلامت و جلوگیری از مشکلات مختلف پوستی کمک کند و به زیبایی و درخشندگی پوست کمک نماید.

چگونه یک روتین پوستی ساده بسازیم؟

ما دو بار در طول روز (صبح و شب) می بایست برای پوست خود وقت گذاشته و از آن مراقبت کنیم. به خاطر داشته باشید روتین پوستی هر فردی نسبت به فرد دیگر متفاوت می باشد. چرا که هر فرد مشکلات پوستی متفاوت، جنس و نوع پوست متفاوت و در نهایت نیازهای متفاوت دارد. بنابراین اول می بایست جنس و نوع پوست خود را شناسایی کرده و بعد به فکر ساخت یک روتین پوستی باشید.

همچنین پیروی کردن از روتین پوستی و جدی گرفتن آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شما می بایست انقدر این کار را تکرار کنید تا به یک عادت تبدیل شود. آن زمان است که می توان گفت شما یک روتین پوستی دارید.

به این نکته نیز توجه کنید که ممکن است شما به خوبی روتین پوستی خود را رعایت کنید ولی از محصولات بی کیفیتی استفاده کنید. در این صورت شما نتیجه دلخواهی از روتین پوستی خود نمی گیرید.

چرا باید از پوست صورت خود مراقبت کنیم؟

روتین چوستی چیست

بسیاری از سلول های پوست ما در روز از بین می روند و مجددا در شب بازسازی می شوند. اما وظیفه ما این است که در روند بازسازی سلول ها به آن کمک کرده و تا جای ممکن از آسیب هایی که به پوست وارد می شود جلوگیری کنیم.

همچنین داشتن روتین پوستی مناسب به از بین بردن جوش و آکنه، کاهش چین و چروک، کاهش لک، افزایش درخشندگی پوست و جوان تر به نظر رسیدن کمک خواهد کرد.

برای داشتن روتین پوستی نیازی به هزینه و انرژی زیاد ندارید. بلکه می توانید به رفع جوش و رفع چروک صورت در خانه نیز بپردازید و در عین حال پوستی شاداب و سالم داشته باشید.

دلیل دیگری که می بایست از پوست خود مراقبت کنید این است که شما با این کار از بروز مشکلات احتمالی پوستی پیشگیری خواهید کرد. پیشگیری کردن هم هزینه کمتر و هم نتیجه بهتری دارد.

و در نهایت اینکه داشتن پوست صاف و زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود و حس بهتری نسبت به ظاهر خود پیدا خواهید کرد، همچنین در روابط اجتماعی شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

مراقبت های پوستی روزانه شامل چه مواردی است؟

مراقبت کردن از پوست و روتین پوستی شامل چهار مورد پاک کننده، ضد آفتاب، درمان و آبرسان می باشد. این چهار مورد جزو اصلی ترین محصولات روتین پوستی هستند. اما به خاطر داشته باشید که روتین پوستی فقط مختص به استفاده کردن از محصولات نیست بلکه به رفتار شما با پوست خود نیز برمی گردد.

همه ما می دانیم که منظور از پاک کننده، ضد آفتاب و آبرسان چیست. اما منظور از درمان، محصولاتی است که روی مشکلات پوستی ما متمرکز می شوند و مناطق مشکل دار پوست را هدف قرار می دهند. برای این منظور معمولاً از سرم، ماسک، کرم های تقویتی و محصولاتی که سرشار از مواد مغذی برای رفع مشکلات پوستی هستند، استفاده می شود.

برای اینکه بتوانید از پوست خود مراقبت کنید می بایست نوع پوست خود را تشخیص دهید. چرا که نحوه مراقبت از پوست های مختلف اعم از پوست چرب، پوست خشک، پوست نرمال، پوست مختلط و پوست حساس، با یکدیگر تفاوت داشته و هرکدام نیازها و رسیدگی خاص خودشان را دارند.

چطور نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

انواع پوست

صورت خود را بشویید

برای یک ساعت هیچ کرمی، اعم از کرم ضد آفتاب، کرم آبرسان و کرم های دیگر به پوست خود نزنید.

یک ساعت صبر کنید

بعد از یک ساعت واکنش پوست خود را بررسی کنید.

 • پوست چرب

اگر پوست شما چرب باشد در این مرحله براق می شود و با دست کشیدن به پوست خود می توانید چربی که روی پوست جمع شده را حس کنید.

 • پوست خشک

اگر پوست ما بعد از یک ساعت صبر کردن، پوسته پوسته شد و انعطاف پذیری آن کم شد، پس پوست خشکی دارید.

 • پوست مختلط

اگر قسمت T صورت چرب و قسمت های دیگر خشک بود، دارای پوست مختلط هستید. نواحی T صورت را می توانید در تصویر مشاهده کنید.

نواحی تی

 • پوست حساس

اگر قسمت هایی از صورت قرمز شد و برآمدگی های ریز روی پوست به وجود آمد، پس پوست حساسی دارید.

روتین پوستی صبح

روتین روز

1. صورت خود را بشویید

اولین گام برای داشتن پوستی سالم استفاده کردن از پاک کننده ها است. پاک کننده و شوینده صورت، پوست شما را از هر گونه آلودگی و چربی های اضافی پاک می کند.
اگر پوست خشک یا حساسی دارید بهتر است فقط شب ها صورت خود را بشویید و صبح ها به شستشوی صورت خود با آب بسنده کنید.
از پاک کننده و شوینده های خشن استفاده نکنید. پاک کننده ملایم گزینه های بهتری برای پوست هستند. چرا که به سلول های پوست شما آسیبی وارد نمی کنند. شما حتی می توانید از ماسک پاک کننده صورت خانگی نیز استفاده کنید که هیچ گونه عوارض و مواد شیمیایی ندارد.

 • شوینده پوست چرب

بهتر است از یک فوم یا ژل برای شستشوی پوست چرب استفاده کنید. موادی مانند اسید سالیسیلیک و نیاسینامید برای متعادل کردن چربی پوست، گزینه های مناسبی هستند.
اگر مستعد آکنه هستید بهتر است از شوینده های ملایمی که حاوی اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، بنزوئیل پراکسید یا گوگر هستند استفاده کنید. همچنین از رفتارهای غیرعادی مثل خمیر دندان برای پوست و از بین بردن جوش استفاده نکنید.

 • شوینده پوست خشک و حساس

برای شستشوی پوست خشک و حساس بهتر است از روغن های پاک کننده آرایش و شوینده هایی استفاده کنیم که حاوی آبرسان هستند. انتخاب یک شوینده نامناسب باعث خشک تر شدن پوست شما می شود.

 • شوینده پوست مختلط

برای پوست مختلط از لایه بردار ملایم، تقویت کننده و تغذیه کننده های پوست را انتخاب کنید که حاوی ویتامین C و E، چای سبز باشد تا از وارد شدن آسیب های احتمالی به پوست جلوگیری کند.

2. سرم پوست بزنید

استفاده از سرم پوست بعد از شوینده ها باعث می شود بسیاری از مشکلات پوستی ما در طول زمان از بین برود البته طرز استفاده از سرم پوست و زمان استفاده از آن اهمیت زیادی دارد.انواع سرم پوست در بازار وجود دارد که هر کدام مختص به مشکل پوستی خاصی هستند. در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 • سرم آبرسان

رطوبت را به داخل پوست جذب می کند و با خشکی و حجیم شدن پوست مبارزه می کند.

 •  نیاسینامید

نوعی ویتامین B3 می باشد که رنگ پوست را روشن می کند و باعث تولید کلاژن و کاهش التهاب پوست می شود.

 • رتینوئیدها

گردش سلولی برای افزایش تولید کلاژن و کاهش چین و چروک ایجاد می کند. این نوع سرم ها بهتر است در شب استفاده شوند.

 • پیتیدها

ساخته شده از اسیدهای آمینه که بلوک های سازنده کلاژن هستند و تولید کلاژن را افزایش می دهند همچنین صاف شدن پوست و استحکام پوست را افزایش می دهند.

3. کرم چشم

کرم دور چشم با کرم صورت متفاوت است. چرا که فقط مخصوص پوست ظریف دور چشم طراحی شده است. پوست دور چشم از نواحی دیگر زودتر چروک می شود. بنابراین حتماً برای مراقبت از پوست دور چشم می بایست از کرم دور چشم استفاده کنیم. برای خرید کرم دور چشم می بایست به مشکلات پوست دور چشم خود توجه کنید.

همچنین بخوانید درباره: بهترین کرم دور چشم برای 30 سال

• کرم ضد پف دور چشم

برای پف زیر چشم می توانید از کرم دور چشم کافئین دار استفاده کنید. همچنین آنتی اکسیدان ها ویتامین C، E و اسید فرولیک از آسیب سلولی پوست محافظت می کنند. آنتی اکسیدان به کاهش تورم و پف چشم و ویتامین C به روشن کردن پوست کمک خواهند کرد.

• کرم ضد چروک دور چشم

چیزی که باید در کرم ضد چروک دنبال آن بگردید، رتینول است. ویتامین A، کلاژن ساز و جلوگیری از خطوط و چین و چروک از ویژگی های کرم ضد چروک دور چشم می باشد.

• کرم لیفتینگ دور چشم

اگر چشمان افتاده ای دارید و پوستتان شل و آویزان شده است، کرم لیفتینگ دور چشم به بالا رفتن و سفت شدن پوست دور چشم شما کمک خواهد کرد. پپتیدها خاصیت کلاژن سازی و سفت شدن پوست شما را دارد.

• کرم ضد سیاهی دور چشم

اولین و بهترین کار برای از بین بردن سیاهی دور چشم، داشتن خواب کافی در شب ها است. حتی بهترین کرم دور چشم نیز نمی تواند جایگزین یک خواب آرام باشد. اما اگر خواب کافی دارید و هنوز زیر چشم شما سیاه است بهتر است از کرم ضد سیاهی دور چشم حاوی نیاسینامید و کوجیک اسید استفاده کنید. کرم های ضد سیاهی دور چشم فعالیت در سلول های تولید کننده رنگ را کاهش می دهند و باعث روشن شدن پوست می شوند.

• کرم ضد آفتاب دور چشم

آفتاب یکی از عوامل اصلی در ایجاد چین و چروک است. می توانید از ضد آفتاب های معمولی یا ضد آفتاب دور چشم برای این کار استفاده کنید اما برای پیشگیری از سرطان پوست و آسیب آفتاب، این محصول را نادیده نگیرید.

4. آبرسان

آبرسان مرحله مهمی در انجام روتین پوستی می باشد. اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید، بهتر است از مرطوب کننده سبک تر مانند لوسیون یا ژل که به سرعت جذب می شوند استفاده کنید. اگر پوست شما خشک است نیز از فرمول های سنگین تر مانند کرم استفاده کنید. به طور کلی تفاوتی نمی کند که چه نوع پوستی دارد، نحوه صحیح استفاده از آبرسان برای حفظ جوانی و سلامت پوست بسیار مهم است. تنها نکته استفاده از آبرسان ها این است برچسب روی محصولات را بخوانید و مطمئن شوید که برای نوع پوست شما ساخته شده است.

5. ضد آفتاب

ضد افتاب

ضد آفتاب یکی از مهم ترین مراحل روتین پوستی است که در هر سنی و با هر نوع پوستی می بایست از آن استفاده کنیم. ضد آفتاب تا حد زیادی از پیری زودرس پوست و سرطان پوست جلوگیری می کند.
ضد آفتاب را 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن به پوست خود بزنید و از ضد آفتاب های SPF 30 یا بایشتر استفاده کنید. فرمول ساخت ضد آفتاب به دو صورت وجود دارد.

• ضد آفتاب شیمیایی

که از مواد شیمیایی مانند آووبنزون و هوموسالات ساخته شده و اشعه ماوراء بنفش را که در تماس با پوست قرار می گیرد را جذب می کند.

• ضد آفتاب معدنی

این نوع ضد آفتاب ها حاوی مواد معدنی مانند اکسید روی هستند که نور UV را از پوست منعکس می کنند.
اگر پوست شما خشک است از ضد آفتاب هایی که الکل و عطر دارند دوری کنید و اگر پوست چربی دارید، ضد آفتابی را انتخاب کنید که فاقد چربی باشد.

روتین پوستی شب

روتین شب1. پوست خود را بشویید

بعد از اینکه شب به خانه برگشتید، آرایش و کثیفی را از صورت خود پاک کنید. می توانید از یک پاک کننده آرایش، آرایش خود را پاک کرده و بعد صورت خود را بشویید. از همان پاک کننده هایی استفاده کنید که صبح استفاده کردید.

2. تونر بزنید

تونر برای رفع آلودگی هایی که به پوست ما نفوذ کرده، طراحی شده است. برای جذب بهتر تونر به پوست می بایست آن را قبل از محصولات سنگین تر مانند سرم یا آبرسان استفاده کنیم. مقداری پنبه را به تونر آغشته کرده و به آرامی روی پوست بکشید.

3. سرم یا ماسک صورت

ماسک یا سرم یا هر محصول درمانی دیگر را که برای خود انتخاب کرده اید، را روی پوست خود بزنید. استفاده از محصولات درمانی هنگام شب ها تاثیر زیادتری نسبت به صبح ها دارد. ماسک ورقه ای را می توانید از بازار تهیه کرده یا در خانه درست کنید.

برای راهنمایی بیشتر، می توانید مقاله طرز استفاده از ماسک ورقه ای را بخوانید.

4. کرم دور چشم

به آرامی مقداری از کرم دور چشم را به اطرف چشم خود بزنید. لازم نیست حتماً مقدار زیادی استفاده کنید. وجود یک لایه کرم دور چشم شما کافی است.

5. کرم شب بزنید

آبرسانی پوست در شب بسیار مهم است، چرا که مانع افت رطوبت پوست هنگام خواب می شود. همچنین کرم هایی که هدفمندتر هستند و جنبه درمانی دارند نیز عملکرد بسیار خوبی در شب دارند و روی مشکلات پوستی شما متمرکز می شوند.

6. روغن پوست

این مرحله ضروری نیست. اما اگر احساس می کنید که پوست شما زیادی خشک است می توانید از روغن پوست استفاده کنید. البته روغن پوست را می توانید برای رسیدن به اهداف دیگر مثل تغذیه و نرم شدن پوست نیز استفاده کرد. به این نکته توجه کنید که روغن پوست فقط مخصوص کسانی که پوست خشک دارند نیست بلکه افراد با پوست های متفاوت حتی پوست چرب نیز می تواند از روغن پوست استفاده کند.

معرفی چند نمونه مراقبت های پوستی

معرفی مراقبت پوستی

به خاطر داشته باشید که تنها رعایت روتین پوستی و استفاده از محصولات برای داشتن پوستی زیبا، کافی نیست. اگر می خواهید پوست شادابی داشته باشید، رعایت نکات زیر نیز به شما کمک خواهد کرد.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث پیر شدن و پیدایش چین و چروک می شود. با باریک شدن رگ های خونی، جریان خون کاهش یافته و این امر باعث کاهش اکسیژن و مواد مغذی پوست می شود.
سیگار کشیدن به کلاژن و الاستین نیز آسیب می زند. کلاژن و الاستین به پوست شما استحکام و خاصیت ارتجاعی می دهند. همچنین حرکاتی که هنگام سیگار کشیدن انجام می دهیم مانند چروک کردن چشم ها برای وارد نشدن دود داخل چشم و به هم زدن لب ها باعث ایجاد چین و چروک می شود.
سیگار کشیدن همچنین درصد ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. بهترین راه برای محافظت از پوست خود در قدم اول ترک سیگار است. اگر ترک سیگار برای شما دشوار است، بهتر است از پزشک خود بخواهید تا در این زمینه به شما کمک کنند.

همچنین بخوانید درباره :کلاژن سازی پوست در خانه

با پوست خود آرام و مهربان باشید

پوست خود را برای درآوردن جوش سرسیاه یا جوش های معمولی نچلانید! به جای آن می توانید از لایه بردارها یا پاکسازی صورت استفاده کنید. پاکسازی صورت به آرامش پوست شما کمک خواهد کرد و جوش های شما را نیز از بین می برد.
قبل از اصلاح صورت، از کرم، ژل یا لوسیون اصلاح استفاده کنید. اگر از تیغ استفاده می کنید، در جهت رشد مو، اصلاح کنید.
دستتان را هنگام تلفن حرف زدن یا منتظر بودن زیر چانه خود نگذارید. این کار باعث ایجاد چروک در چانه شما می شود.
پوست صورت خود را به شیوه های درست ماساژ دهید.
در نهایت اینکه از مرطوب کننده ها و آبرسان ها استفاده کنید.

رعایت رژیم غذایی سالم

از میوه، سبزیجات، غلات و پروتئین های بدون چربی استفاده کنید و آب زیاد بنوشید.

استرس را کنترل کنید

استرس یکی از دلایل اصلی وجود مشکلات پوستی است و باعث حساس تر شدن پوست، بروز جوش و آکنه و دیگر مشکلات پوستی می شود. برای دور شدن ازاسترس، به اندازه کافی بخوابید، کارهای خود را کاهش دهید و برای خودتان و فعالیت هایی که به آنها علاقمند هستید، وقت بگذارید.

تفاوت روتین پوستی نوجوانان و بزرگسالان

روتین پوستی نوجوانان و بزرگسالان در برخی جوانب متفاوت است زیرا نوجوانان با تغییرات هورمونی و رشد سریع که در دوره نوجوانی خود تجربه می‌کنند، مواجه هستند. در ادامه تفاوت‌های اصلی این دو روتین پوستی آورده شده است:

محصولات ملایم تر

- پوست نوجوانان به ترکیبات شیمیایی حساس تر است. بنابراین، استفاده از محصولات ملایم تر و بدون عطر به عنوان تمیزکننده، تونر و مرطوب‌کننده توصیه می‌شود.

ضرورت استفاده از ضدآفتاب

- در روتین پوستی نوجوانان، استفاده از ضدآفتاب بسیار حائز اهمیت است. پوست نوجوانان بسیار حساس به اشعه UV خورشید است و محافظت از پوست در برابر این حساسیت بسیار حائز اهمیت است.

کنترل چربی

- برخی از نوجوانان ممکن است با مشکلات چربی زیاد پوست روبرو شوند. بنابراین، استفاده از تونر یا محصولات مراقبت از پوست با تأثیر کنترل چربی می‌تواند کمک کننده باشد.

برخی از مشکلات خاص نوجوانی

- نوجوانان با مشکلات خاص نوجوانی مثل آکنه و ترشحات چربی روبه رو هستند. برنامه روتین پوستی باید به این نکات ویژه نیز توجه داشته باشد.

آموزش‌های مربوط به مراقبت از پوست

 • ایجاد عادت‌های سالم برای داشتن روتین پوستی از دوران نوجوانی می‌تواند به بهبود و حفظ سلامت پوست در طولانی مدت کمک کند.

استفاده از محصولات با کیفیت

در روتین پوستی خود از محصولات با کیفیت و ملایم استفاده کنید. محصولات شیمیایی به مرور زمان به پوست و بدن شما آسیب زده و به علت خشن بودن، به پوست آسیب می رسانند. محصولاتی که پایه طبیعی، گیاهی و وگان دارند علاوه بر اینکه به پوست شما آسیب نمی زنند، بلکه دوست دار محیط زیست بوده و تست حیوانی نشده اند. در لینک زیر می توانید این محصولات را مشاهده و انتخاب کنید.

محصولات مراقبت از پوست

چگونه یک روتین پوستی ساده بسازیم؟