مقاوم کردن واقعی دندان ها!

خلاصه

با این روش میتونی دندان سالم داشته باشی و از هزینه دندانپزشکی و پوسیده شدن دندان پیشگیری کنی. رعایت 5 روش و تغییر در مراقبت از دندان باعث قوی شدن دندان می شود.

۱۴۰۲ جمعه ۲۲ ارديبهشت
698بازدید
مقاوم کردن واقعی دندان ها!

5 روش برای مقاوم کردن ساختمان دندان-واقعی!

مراقبت و سالم نگه داشتن دندان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید آن را جدی گرفت. برای سالم ماندن دندان ها باید به مینای دندان بیشتر توجه کنید. همان طور که می دانیم مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه بسیار مهم است، اما رژیم غذایی و برخی شرایط بهداشتی نیز می تواند بر سلامت و استحکام دندان ها تاثیرگذار باشد. اگر به دنبال راهکاری می گردید تا مینای دندان خود را ترمیم و بازسازی کنید، باید بگویم که وقت خود را تلف نکنید چرا که هیچ روشی برای ترمیم و بازسازی مینای دندان تا به امروز وجود نداشته است. مینای دندان سخت ترین ماده در بدن است، اما بافت زنده ای نیست، به همین علت وقتی از بین برود، ترک بخورد یا بریده شود، قابل ترمیم نیست. اما خبر خوب این است که شما می توانید با استفاده از 5 روش که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، مینای دندان خود را قوی تر کنید.

اجتناب از غذاهایی که به دندان شما آسیب می زند

تغذیه روزانه ما روی تمام بدن تاثیر می گذارد، مانند همه قسمت های دیگر بدن، تغذیه و دندان نیز به یکدیگر مرتبط هستند.

شکر باکتری هایی را تغذیه می کند که باعث تولید اسید می شود و این اسید برای مینای دندان مضر هست. بنابراین هر خوراکی و ماده غذایی که باعث تولید این اسید شود برای دندان ضرر دارد. به طور مثال غذاهای نشاسته ای مانند چیپس و نان فانتزی، بین دندان شما گیر می کند، به قند تبدیل شده، همان باکتری ها را تغذیه می کند و باعث تولید اسید می شود. همچنین آب نبات ترش، شکر را با اسید سیتریک ترکیب می کند که مینای دندان را در معرض خطر قرار می دهد.

مصرف غذاهایی با کلسیم بالا

مینای دندان از مواد معدنی مانند کلسیم ساخته شده است. بنابراین مصرف غذاهایی که کلسیم بالا دارند مانند شیر، به قوی تر شدن مینای دندان و استخوان ها کمک می کند. کلسیم، هم اسیدی را که به مینای دندان آسیب می زند، خنثی می کند و هم می تواند به رساندن مواد معدنی به سطح دندان کمک کند. بسیاری از سبزیجات مانند کلم بروکلی، کلم پیچ و سایر سبزیجات برگدار، گزینه های غیر لبنی برای افزودن کلسیم به رژیم غذایی شما هستند. این نکته در اینجا شایان ذکر است که کلسیم از طریق بزاق، کلسیم را به دندان ها انتقال می دهد. بنابراین نوشیدن آب فراوان را فراموش نکنید. همان طور که می دانیم نوشیدن آب بیشتر باعث تولید بزاق بیشتری در دهان می شود.

کلسیم در غذا

مسواک زدن صحیح

حداقل نیم ساعت بعد از خوردن مواد غذایی صبر کنید. بهترین راه برای اطمینان از محافظت دندان ها وعدم دستکاری مینای دندان این است که بین سی تا یک ساعت بعد از غذا خوردن به خصوص غذاهای اسیدی، صبر کرده و بعد مسواک بزنید. همچنین از یک خمیر دندان و مسواک مناسب برای مسواک زدن استفاده کنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا انتخاب خمیردندان حاوی فلوراید را توصیه می کند. چرا که فلوراید به مقاومت دندان ها در برابر اسید ناشی از غذاها و باکتری ها کمک می کند. علاوه بر خمیر دندان خوب، مسواک نیز اهمیت خودش را دارد. سعی کنید مسواک چوبی یا همان مسواک گیاهی را جایگزین مسواک پلاستیکی کنید. زیرا مسواک های پلاستیکی برای بدن و محیط زیست ضررهای جبران ناپذیری دارد که در مقاله ای جدا به شرح آن خواهیم پرداخت. برای مسواک زدن، برس را نرم و آهسته و با زاویه 45 درجه به روی دندان ها بکشید. (فشار زیاد مسواک به دندان ها باعث آسیب رسیدن به لثه ها می شود.) خمیر دندان گیاهی و طبیعی با استفاده یک مسواک گیاهی، مواد شیمیایی مضر ندارند و ملایم هستند. به همین علت بدون آسیب رساندن به دهان و دندان شما، پلاک و جرم دندان را از بین می برند.

همچنین بخوانید درباره روش مسواک زدن پیامبر

دندان قروچه نکنید

ساییدن دندان ها به یکدیگر و فشردن فک که می تواند یک حالت عصبی، استرسی و ناامیدی باشد، دندان قروچه نام دارد. این حالت باعث شکستگی، تراشیدن و لق شدن و در مواردی حتی باعث از دست دادن کامل دندان ها می شود. استفاده از راه حل های احتمالی می تواند به محافظت کردن دندان های شما کمک کند. مثلا می توانید از یک محافظ دندان قروچه برای شب ها، ژل آیس (شل کننده های عضلانی)، یا یک برنامه ورزشی کمک بگیرید. به محض اینکه متوجه این مشکل شدید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا از آسیب بیشتر دندان جلوگیری کنید.

مراجعه منظم به دندانپزشکی

هر شش ماه یک بار به طور منظم برای تمیز کردن و معاینه به دندان پزشک مراجعه کنید، تا مشکلات دندانی خود را قبل از اینکه آسیب جدی ایجاد کنند برطرف کنید. با مراجعه منظم به دندان پزشکی هم هزینه های کمتری را متقبل می شوید و هم دندان های سالم تری دارید.

مراجعه منظم به دندان پزشکی

با شاد نگه داشتن دندان هایتان، دندانپزشکتان را غمگین کنید!

با مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان از کودکی کمتر به دندانپزشکی مراجعه کنید و هزینه های دندانپزشکی خود را کاهش دهید. من خودم به عنوان فردی که علاقه زیادی به گذراندن وقت در دندانپزشکی ندارم، همیشه به دنبال آموختن راه هایی بوده ام تا بتوانم دندان های سالمی داشته باشم تا مجبور نشوم برای درمان به دندانپزشکی مراجعه کنم. برای ایجاد انگیزه در کودکان برای مسواک زدن از طریق بازی یا کاردستی بهداشت دهان و دندان استفاده کنید.

حقیقتاً مراقبت کردن از دهان و دندان کار سختی نیست و وقت زیادی را از ما نمی گیرد. کافی است که این کار برای ما به یک عادت تبدیل شود. برای تبدیل شدن چنین فعالیت هایی به یک عادت روزانه در اوایل باید سخت تلاش کنید.

ولی شما خوش شانس هستید که به این مقاله رسیدید، چون من همه نکات روزانه مراقبت از دهان و دندان را در اینجا برای شما گردآوری کرده ام که کلی از سختی کار شما کم می کند! با خواندن و رعایت نکات این مقاله، دندان های سفید و مرواریدی داشته باشید و هزینه های دندانپزشکی خود را کاهش دهید.

چرا مراقبت روزانه از دندان اهمیت دارد؟

همه ما می دانیم که مسواک زدن مهم است، اما آیا می دانستید که مراقبت روزانه از دندان و دهان فراتر از یک مسواک زدن ساده است؟ بی توجهی به بهداشت دهان و دندان می تواند منجر به انواع مشکلات دندانی از جمله پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و بوی بد دهان شود. با مراقبت روزانه از دندان های خود می توانید از این مشکلات جلوگیری کرده و لبخند خود را زیبا نگه دارید.

لوازم اولیه مراقبت از دندان

قبل از اینکه بتوانید از دندان خود مراقبت کنید، می بایست مواد لازم را داشته باشید. لوازم اولیه مراقبت از دندان شامل، مسواک، خمیر دندان و نخ دندان است. برای خرید مسواک، مسواک با موهای نرم و طبیعی را انتخاب کنید که به مینای دندان شما آسیب نزند. در مورد خمیر دندان نیز، به دنبال خمیر دندانی باشید که حاوی فلوراید باشد تا به تقویت دندان کمک کرده و باعث توقف پوسیدگی دندان می شود. نخ دندان را فراموش کنید، این مرحله یک بخش ضروری در هر روتین مراقبت از دندان است.

لوازم اولیه مقاوم کردن دندان

روش صحیح مسواک زدن برای مراقبت از دندان

باور کنید که مسواک زدن مانند هرکار دیگری روش مخصوص به خودش را دارد! برای اینکه مسواک زدن روی سلامتی دهان و دندان تاثیرگذار باشد می بایست مسواک را با زاویه 45 درجه روی دندان های خود نگه داریم و با حرکت دایره ای مسواک بزنیم و هر بار روی یک ناحیه تمرکز کنیم. حتماً تمام سطح دندان ها، از جمله پشت و بالا را مسواک بزنید. با مسواک زدن از شر میکروب هایی که باعث بوی بد دهان می شوند خلاص می شوید.

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن برای مراقبت از دندان

نخ دندان کشیدن به اندازه مسواک زدن مهم است، اما اغلب نادیده گرفته می شود. برای استفاده صحیح از نخ دندان، ابتدا حدود 18 اینچ نخ را جدا کرده و آن را دور انگشتان میانی خود بپیچید. نخ دندان را محکم بین انگشتان شست و سبابه خود نگه دارید و به آرامی آن را بین دندان های خود هدایت کنید. نخ را دور هر دندان خم کنید و آن را به سمت بالا و پایین بکشید و ذرات غذا یا پلاک را از بین ببرید. این فرآیند را برای هر دندان تکرار کنید و برای هر کدام به طور جداگانه نخ دندان بکشید.

سایر محصولات مراقبت از دندان

علاوه بر لوازم اولیه مراقبت از دندان، محصولات مراقبت از دندان دیگری نیز وجود دارد که ممکن است بخواهید از آنها نیز استفاده کنید. دهانشویه می‌تواند به کشتن باکتری‌ها و خوشبو کردن نفس شما کمک کند، اما حتماً دهانشویه بدون الکل انتخاب کنید، زیرا الکل می تواند دهان شما را خشک کند که باعث به وجود انواع حساسیت به خمیر دندان می شود. اگر دندان های حساسی دارید، دهانشویه ای که برای حساسیت طراحی شده است و می تواند به کاهش ناراحتی شما کمک کند انتخاب کنید. و اگر مستعد پوسیدگی دندان هستید، شستشوی فلوراید می تواند به تقویت مینای دندان شما کمک کند.

هر چند وقت یکبار باید محصولات مراقبت از دندان خود را تعویض کنید؟

برای استفاده حداکثری از محصولات مراقبت از دندان، مهم است که آنها را به طور منظم جایگزین کنید. مسواک ها باید هر سه تا چهار ماه یکبار یا در صورت فرسودگی برس مسواک، زودتر تعویض شوند. هر بار که نخ دندان استفاده می کنید باید آن را تعویض کنید. و خمیر دندان باید هر شش ماه تا یک سال تعویض شود.

راهنمایی مراقبت از دندان

چگونه یک روتین مراقبت از دندان سالم را حفظ کنیم

هنگامی که به این روتین عادت کردید، حفظ یک روال مراقبت از دندان سالم ساده است. دندان های خود را دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. در صورت تمایل با دهانشویه شستشو دهید. و حتماً معاینات منظم را با دندانپزشک خود برنامه ریزی کنید تا مشکلات احتمالی را زودتر تشخیص دهید. در صورت مراجعه منظم به دندانپزشکی هم درد کمتری می کشید و هم هزینه های کمتری را متقبل می شوید.

نکاتی برای سالم نگه داشتن دندان و کاهش هزینه دندانپزشکی

اگر واقعاً می خواهید دندان هایتان را سالم نگه دارید و هزینه های دندانپزشکی خود را کاهش دهید، نکات دیگری وجود دارد که می بایست در نظر بگیرید:

مصرف قند خود را محدود کنید زیرا می تواند باعث ایجاد حفره شود.

از سیگار کشیدن خودداری کنید، زیرا دندان های شما را لکه دار کرده و خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد.

بعد از غذا آدامس بدون قند بجوید تا به تولید بزاق دهان کمک کند و ذرات غذا را از بین ببرد.

مقدار زیادی آب بنوشید تا به دفع باکتری ها کمک کرده و دهان خود را هیدراته نگه دارید.

مشکلات رایج دندانی و راه های جلوگیری از آنها

با وجود تمام تلاش‌هایتان، ممکن است همچنان با مشکلات رایج دندانی مواجه شوید. پوسیدگی، بیماری های لثه و بوی بد دهان مشکلاتی هستند که در صورت عدم مراقبت از دندان ها ممکن است ایجاد شوند. برای جلوگیری از پوسیدگی، به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و مصرف قند خود را محدود کنید. برای جلوگیری از بیماری لثه، حتماً روزانه از نخ دندان استفاده کنید و برای جرم گیری، منظم با دندانپزشک خود برنامه ریزی کنید. و برای جلوگیری از بوی بد دهان، زبان خود را مسواک بزنید و با دهانشویه شستشو دهید.

مقاوم کردن واقعی دندان ها!