برای تهیه بهترین خمیر دندان به چه ویژگی های توجه کنیم؟

خلاصه

توضیح کامل درباره انواع خمیر دندان از نظر بافت، کاربرد و ترکیبات، ویژگی بهترین خمیر دندان و نکات مهم برای انتخاب یک خمیر دندان خوب برای حفظ بهداشت دهان و دندان

۱۴۰۲ سه شنبه ۲۶ ارديبهشت
658بازدید
برای تهیه بهترین خمیر دندان به چه ویژگی های توجه کنیم؟

ضرورت استفاده از خمیر دندان چیست؟

خمیر دندان از کلیدی ترین محصولات بهداشت دهان و دندان روزانه است. خمیر دندان همراه با مسواک و نخ دندان به از بین بردن بقایای غذا و پلاک روی دندان و لثه کمک می کند. بنابراین حذف خمیر دندان در روتین مراقبت از دندان های خود به پوسیدگی دندان و از بین رفتن مینای دندان منجر می شود.

یک خمیر دندان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین خمیر دندان

تمیز کردن دندان

اولین و مهم ترین ویژگی یک خمیر دندان خوب این است که دندان را عاری از هرگونه جرم و پلاک کند و آنها را از بین ببرد.

داشتن طعم دهنده و بوی مناسب

طعم دهنده خمیر دندان از ویؤگی های مهم آن است. نعنا یکی از طعم دهنده های پرطرفدار در خمیر دندان است که باعث خوشبو شدن دهان شده و طعم و بوی خوبی دارد.

محافظت از مینای دندان

متاسفانه برخی از خمیر دندان ها به مینای دندان آسیب می زنند. این خمیر دندان ها معمولاً مواد سایشی قوی دارند. از مهم ترین ویژگی های یک خمیر دندان خوب محافظت از مینای دندان به جای آسیب زدن به آن است.

افزایش بزاق دهان

بزاق دهان نقش بسزایی در سلامتی دهان و دندان دارد. پاکسازی طبیعی دندان ها، حفظ تعادل و رطوبت دهان به وسیله بزاق دهان انجام می شود. برای تهیه بهترین خمیر دندان می بایست به این ویژگی بیشتر توجه کنیم.

جلوگیری از پوسیدگی

یک خمیر دندان خوب، مواد اسیدی داخل دندان را از بین می برد و لایه محافظ روی آن ایجاد می کند. با از بین بردن مواد اسید خطر ابتلا به پوسیدگی دندان نیز کاهش پیدا می کند.

قیمت مناسب

قیمت هر کالا با توجه به کیفیت، تولید و بسته بندی آن انجام می شود. نکته مهم این است که با توجه به کیفیت و در مقایسه با دیگر محصولات مشابه محصول انتخابی ما قیمت مناسب تری داشته باشد و در عین حال از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

بسته بندی مناسب

بسته بندی خمیر دندان نیز می بایست کیفیت خوبی داشته باشد. یک خمیر دندان خوب علاوه بر ترکیبات و کاربردش می بایست قابل استفاده باشد. بسته بندی بی کیفیت، دیدگاه شما را نسبت به تهیه یک خمیر دندان تغییر می دهد و ماهیت آن کالا را عوض می کند.

انواع خمیر دندان از نظر ترکیبات، بافت و کاربرد

خمیر دندان را با توجه به معیارهای مختلفی می توان تقسیم بندی کرد. ما در اینجا سعی کردیم خمیر دندان را طوری دسته بندی کنیم که همه انواع آن را شامل شود و مبحثی از قلم نیافتد.

خمیر دندان از نظر ترکیبات

خمیر دندان ها از نظر ترکیبات به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی خود را دارند. هر کدام از مواردی که اشاره می کنیم ممکن است در همه خمیر دندان ها باشد تفاوت این خمیر دندان ها در مقدار ماده مورد نظر است. به طور مثال خمیر دندان ضد التهاب، مواد ضد التهابی بیشتری نسبت به خمیر دندان مخصوص عفونت دارد.

خمیر دندان حاوی فلوراید

فلوراید از موثرترین مواد برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است و به تقویت مینای دندان کمک کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

خمیر دندان حاوی مواد ضد باکتریایی

این خمیر دندان حاوی تریکلوزان، تریکلوسان و دیگر مواد ضد باکتریایی است که به کاهش باکتری های دهان، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه منجر می شود.

خمیر دندان حاوی آنتی بیوتیک

برخی از خمیر دندان ها حاوی آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسیسیلین هستند که تشکیل عفونت های دندان و لثه را کاهش می دهند.

خمیر دندان حاوی مواد گیاهی

خمیر دندان های طبیعی حاوی موادی مثل عسل، عصاره های گیاهی، آلوورا، سدر و مانند اینها می باشند این نوع خمیر دندان ها معمولاً بدون مواد شیمیایی مضر هستند و برای کسانی که لثه حساس دارند مناسب تر می باشند. خمیر دندان بدون فلوراید نیز در این دسته بندی قرار می گیرد.

خمیر دندان از نظر بافت

خمیر دندان از نظر بافتی که دارد در دو دسته تقسیم بندی می شوند.

خمیر دندان با بافت خمیری

این خمیر دندان ها بافت خمیری و یکدست دارند. غلظت آنها بیشتر از خمیر دندان ژله ای است و برای شستشو و پاکیزه کردن دندان ها مناسب تر هستند.

خمیر دندان ژله ای

بافت نرم و ژله ای که به آسانی در دهان پخش می شود و طعم و بوی مختلفی دارد. این نوع خمیر دندان ها معمولاً ملایم تر هستند.

خمیر دندان از نظر کاربرد

خمیر دندان سفید کننده

برای روشن تر شدن رنگ دندان ها و رفع لکه های سطحی از خمیر دندان های سفید کننده استفاده می کنند.

خمیر دندان ضد حساسیت

این نوع خمیر دندان شامل موادی مثل پتاسیم نیترات است که باعث کاهش حساسیت دندان در برابر گرما، سرما و فشار می شود.

خمیر دندان ضد پوسیدگی

فلوراید ماده اصلی در خمیر دندان ضد پوسیدگی است که به مقاوم شدن دندان و جلوگیری از پوسیدگی آن کمک می کند.

خمیر دندان مخصوص افراد سیگاری

افراد سیگاری، لکه های دندانی ناشی از سیگار دارند. این نوع خمیر دندان ها، لکه ها را تا حد امکان از بین برده و از ایجاد لکه های دندانی را در آینده نیز جلوگیری می کند.

خمیر دندان های چندکاره

این نوع خمیر دندان ها، چند ویژگی را با هم دارند. به طور مثال هم ویژگی ضد حساسیت و هم سفید کننده دارند.

بهترین خمیر دندان های ایرانی

خمیر دندان آلبودنت

این خمیر دندان، از بهترین خمیر دندان های بدون فلوراید و گیاهی است و در انواع مختلف نارگیل، دارچین، نعنا و آلوئه ورا در بازار وجود دارد. بافت این محصول خمیری و به خاطر ترکیباتی که دارند سبز رنگ می باشد.

خمیر دندان آلفادنت

خمیر دندان های آلفادنت ترکیبات طبیعی دارد. ماده اصلی در این برند آلفاپاینن می باشد. این ماده از صمغ درخت ون به دست می آید و خاصیت ضد پوسیدگی و تقویت کننده برای دندان ها دارد. خمیر دندان آلفادنت انواع مختلفی از جمله ضد حساسیت، سفید کننده، بدون فلوراید و ضد پوسیدگی دارد.

بهترین خمیر دندان های خارجی

خمیر دندان کلگیت

کلگیت یک برند خارجی معتبر در زمینه بهداشت دهان و دندان است که تنوع زیاد با ترکیبات و ویژگی های متفاوت دارد.

خمیر دندان سنسوداین

برند سنسوداین برای کسانس که دندان حساس دارند مفید می باشد و فرمولاسیون مناسبی دارد.

خمیر دندان اورال بی

اورال بی یک خمیر دندان با محبوبیت جهانی است که ویژگی ها و ترکیبات متفاوتی دارد.

بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت

بهتر است بدانید که دندان کامپوزیت در برابر پوسیدگی حساس تر هستند. بنابراین انتخاب بهترین خمیر دندان برای دندان کامپوزیت می بایست با دقت و توجه بیشتری انجام شود. از جمله مواردی که برای خرید خمیر دندان می بایست به آن توجه کنید عبارتند از :

فرمولاسیون ملایم

فرمولاسیون خمیر دندان برای دندان کامپوزیت می بایست ملایم باشد تا روی دندان خراش ایجاد نکند.

حاوی فلوراید

دندان کامپوزیت نسبت به دندان های معمولی حساس تر هستند بنابراین بهتر است از خمیر دندانی استفاده کنیم که فلوراید دارد تا جلوی پوسیدگی و خراب شدن دندان را بگیرد.

حاوی مواد گیاهی باشد

کسانی که دندان حساس دارند بهتر است از خمیر دندانی که حاوی مواد طبیعی هستند استفاده کنند.

سفید رنگ باشد

خمیر دندان های رنگی ممکن است رنگشان را به دندان کامپوزیت داده و رنگ دندان را تغییر دهند. بنابراین بهتر است از خمیر دندان هایی که سفید رنگ هستند استفاده کنیم.

مراحل خرید یک خمیر دندان خوب

برای اینکه بتوانیم بهترین خمیر دندان مناسب نیازهای دهان و دندان خود تهیه کنیم می بایست مرحله به مرحله و با دقت این کار را انجام دهیم.

نظر شخصی

اولین گام را می توانید با پرسیدن چند سوال از خود شروع کنید. سوالهایی از قبیل نوع دندان های من چیست؟ کدام ترکیبات را ترجیح می دهم؟ خمیر دندان من چه ویژگی های باید داشته باشد؟ دندان های سفیدتری می خواهم؟ حساسیت دندانی دارم؟ لثه های من التهاب دارند؟ دندان های من زود پوسیده می شوند؟ خمیر دندان بدون فلوراید را ترجیح می دهم یا فلوراید دار؟

این ها همه سوالاتی هستند که پیش از تهیه و اقدام به خرید می بایست از خودتان بپرسید تا بتوانید بهترین خمیر دندان را برای خود تهیه کنید.

تحقیق و مشاوره

قبل از خرید در مورد برندها، به بررسی نظرات و یا مشاوره با دندان پزشک خود بپردازید. مطمئن شوید خمیر دندانی که قصد خرید آن را دارید به سلامتی دهان و دندان شما می پردازد.

انتخاب محصول

بعد از تحقیق، می توانید محصول خود را انتخاب کنید. در این مرحله به ترکیبات خمیر دندان دقت کنید تا نیازها و انتظارات شما را برآورده کند.

مقایسه قیمت

با مقایسه کردن قیمت ها می توانید محصولی با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید.

خرید

بعد از اطمینان از محصول مورد نظر آن را خریداری کرده و آزمایش کنید. اگر رضایت کافی در مورد محصول نداشتید، محصولات دیگر را جایگزین کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

ثبت نظر

بعد از خرید و استفاده از محصول نظر خود را در مورد محصول بنویسید تا به دیگران برای انتخاب محصول مناسب کمک کنید.

بهترین خمیر دندان کودک

پیش از تهیه خمیر دندان برای کودک خود بهتر است بدانید که تغذیه و دندان رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. پس قبل از جستجو خمیر دندان برای کودک، از تغذیه سالم او مطمئن شوید.

بهترین خمیر دندان برای کودک خمیر دندانی است که حاوی فلوراید باشد، طعم دهنده ملایم داشته و خوشبو باشد.

فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک کمک می کند. همچنین طعم دهنده های تند برای کودک آنها را از مسواک زدن بیزار می کند.

ترجیحاً برای تشویق بیشتر کودک بهتر است بسته بندی های جذاب و کودکانه را برای آنها تهیه کنیم تا به مسواک زدن علاقمند شوند. همچنین از طریق نقاشی بهداشت دهان و دندان می توانید کودک خود را به مسواک زدن علاقمند کنید.

برای تهیه بهترین خمیر دندان به چه ویژگی های توجه کنیم؟