ویژگی خمیر دندان خوب

خلاصه

خمیر دندان خوب از مواد با کیفیت بالا ساخته شده و بافت خوبی دارد. کاربرد اصلی خمیر دندان در شستشوی دندان است و برای همین انتخاب خمیردندان مناسب اهمیت دارد

۱۴۰۲ سه شنبه ۲۶ ارديبهشت
331بازدید
ویژگی خمیر دندان خوب

آشنایی با خمیر دندان و اهمیت آن

به نقل از ویکی پدیا خمیردندان ماده‌ای ضدعفونی‌کننده است که به شکل خمیر و بیشتر در بسته‌هایی استوانه‌ای شکل قرار داده شده‌است. با فشردن آن، مادهٔ خمیردندان خارج می‌شود که با کمک مسواک برای پاک کردن دندان، بین دندان‌ها و دهان به کار می‌رود.
خمیر دندان یکی از ارکان مهم و اصلی در بهداشت دهان و دندان است و انواع مختلفی از نظر مواد داخل آن از جمله سفید کننده، ضد حساسیت، چند کاره، بدون فلوراید، خمیر دندان کودک دارد.
همچنین خمیر دندان از نظر شکل و ظاهر به دو دسته خمیری و ژله ای تقسیم می شود.
خمیردندان از لوازم ضروری حفظ بهداشت دهان و دندان است. برای تمیز کردن دندان ها، خوشبو کردن نفس و جلوگیری از پوسیدگی و بیماری لثه استفاده می شود. خمیردندان حاوی مواد مختلفی است که برای رسیدن به این اهداف با هم کار می کنند. رایج ترین مواد تشکیل دهنده خمیر دندان شامل فلوراید، مواد ساینده، شوینده ها و طعم دهنده ها می باشد.
استفاده منظم از خمیر دندان بسیار مهم است زیرا به حذف پلاک و باکتری از دندان و لثه کمک می کند. پلاک یک لایه چسبنده از باکتری است که روی دندان ها تشکیل می شود و در صورتی که مسواک نزنیم، باعث ایجاد حفره و بیماری لثه می شود. مسواک زدن با خمیر دندان به تجزیه و از بین بردن پلاک ها کمک می کند و دندان ها و لثه ها را تمیز و سالم نگه می دارد.

کاربرد خمیر دندان چیست؟

خمیر دندان به از بین بردن پلاک و جرم دندان ها کمک می کند، بوی بد دهان را از بین می برد، ماده اصلی که در خمیر دندان وجود دارد، فلوراید است. این ماده علاوه بر جلوگیری از التهابات لثه، باعث تقویت مینای دندان شده و با ایجاد لایه ای روی دندان ها از آن محافظت می کند. انواع خمیر دندان، ترکیبات متفاوتی دارند و اثر بخشی آنها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین همه آنها به یک اندازه در سلامتی دهان و دندان موثر نیستند.
به طور مثال خمیر دندان حاوی فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها موثرتر از خمیر دندان بدون فلوراید هستند. ولی به طور کلی همه خمیر دندان ها به حفظ سلامت دندان ، حفظ سلامت لثه ها و از بین بردن پلاک روی دندان کمک می کنند. استفاده منظم حداقل یک بار در طول روز می تواند به ایجاد بیماریهای دندانی جلوگیری کند.

سه ترکیب مهم در خمیر دندان

ترکیبات اصلی یک خمیر دندان خوب شامل مواد سایشی، فلوراید و مواد شوینده است.

ساینده بودن و اهمیت آن در خمیر دندان

مواد ساینده بخش مهمی از خمیر دندان هستند زیرا به حذف لکه های سطحی و پلاک از روی دندان شما کمک می کنند. با این حال، خمیر دندانی که بیش از حد ساینده باشد می تواند به مینای دندان آسیب برساند و باعث حساسیت شود. مقدار ساینده نسبی عاج (RDA) معیاری برای سنجش میزان سایندگی خمیر دندان است. مقدار RDA بالاتر نشان می دهد که خمیر دندان ساینده تر است.
خمیر دندان بیش از حد ساینده می تواند باعث حساسیت و آسیب به مینای دندان شود. این امر در صورت تکرار می تواند منجر به حفره و بیماری لثه شود. مهم است که خمیر دندانی با مقدار RDA کمتر از 70 انتخاب کنید تا از این مشکلات جلوگیری کنید.
همچنین خمیر دندان طبیعی و خمیر دندان گیاهی، از مواد سایشی بسیار ملایم و نرم در ساخت خمیر دندان استفاده می کنند.

تاریخچه خمیر دندان

تصور می شود اولین شکل خمیر دندان توسط مصریان باستان حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. البته شکل خمیردندان به شکل خمیردندان های امروزی و خمیری نبود. آنها از سنگ نمک خرد شده، نعنا، فلفل و گل های زنبق خشک شده «پودر خمیر دندان» می ساختند. گاهی نیز مواد ساینده دیگری مثل خاکستر، سم گاو، پوسته تخم مرغ سوخته یا پوسته صدف به آن اضافه می کردند. اختراع خمیر دندان با این مواد شروع شد و در طول زمان به شکل خمیر دندان امروزی درآمد.

انواع خمیر دندان

انواع خمیر دندان

خمیر دندان را از نظر مواد تشکیل دهنده آن، فلوراید و کاربرد آن می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. به طور کلی می توان هر خمیردندان را در این دسته بندی ها جای داد.

خمیر دندان حاوی فلوراید

اکثر خمیر دندان ها حاوی فلوراید هستند، فلوراید ماده ای مهم و تاثیرگذار در بهداشت دهان و دندان می باشد که وجود آن در هر خمیر دندان ضروری و واجب است.

خمیر دندان بدون فلوراید

خمیر دندان بدون فلوراید برای افرادی که به فلوراید حساسیت دارند یا کودکان و نوزادان استفاده می شود.

خمیر دندان گیاهی

خمیر دندان گیاهی یا خمیر دندان ارگانیک، خمیر دندانی است که حتی یک درصد مواد شیمیایی ندارد و همه مواد داخل آن به گوش ما آشنا هستند. مثلاً آلوورا، نارگیل، نعنا، دارچین و... که همه آنها را می شناسند.

خمیر دندان ضد حساسیت

خمیر دندان ضد حساسیت برای دندان های حساس است که مینای دندان آنها آسیب دیده و یا پس از مراجعه به دندانپزشکی و اقدامات درمانی، هنوز دندان آن ها تیر کشیده و درد می کند.

خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان برای دندان کامپوزیت می بایست سفید کننده باشد تا بتواند عمر دندان کامپوزیت را زیاد کند. همچنین خمیر دندان سفید کننده باعث تغییر کلی رنگ دندان ها نشده، بلکه بعد از استفاده طولانی مدت می تواند یک درجه دندان های ما را روشن تر کند.

خمیر دندان کنترل تارتار

خمیر دندان ضد تارتار یا همان ضد پوسیدگی از تشکیل جرم و پلاک روی دندان جلوگیری می کند. تار تار همان جرم و پلاک روی دندان است که اگر باقی بماند و تمیز نشود تبدیل به تارتار می شود که از جرم دندان بسیار قوی تر است و به راحتی پاک نمی شود.

خمیر دندان برای سیگاری ها

خمیر دندانی که برای سیگاری ها است می بایست فلوراید داشته باشد، ضد پوسیدگی دندان باشد و همچنین باعث خوشبو شدن دهان شود تا بوی بد سیگار را خنثی کند. بنابراین از یک خمیردندان معمولی می بایست خشن تر و مواد شیمیایی بیشتری داشته باشد.

خمیر دندان کودکان

خمیر دندان کودک به دو صورت ژله ای و خمیری تولید می شود. برای ساخت خمیردندان کودک از طعم دهنده های شیرین، فلوراید کمتر و همچنین بسته بندی های شاد و کودکانه استفاده می کنند تا کودک به مسواک زدن ترغیب شود. برای بالا بردن انگیزش کودکان می توانید به کاردستی و نقاشی مسواک و خمیر دندان مشغول شوید

فلوراید و نقش آن در خمیر دندان

فلوراید یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده خمیر دندان است زیرا به تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. این فرآیند به ترمیم آسیب های ناشی از اسید کمک می کند و از ایجاد حفره ها نیز جلوگیری می کند.
انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می کند که خمیر دندان حاوی فلوراید باشد تا در پیشگیری از پوسیدگی موثر باشد. به دنبال خمیردندانی باشید که حاوی حداقل 1000 قسمت در میلیون (ppm) فلوراید باشد. این حداقل مقدار فلورایدی است که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان لازم است.

ویژگی خمیر دندان خوب

حتماً برای شما هم سوال است که مهم ترین عوامل در انتخاب یک خمیر دندان خوب چیست؟ امروزه گزینه های بسیاری در بازار موجو است، دانستن اینکه کدام یک برای شما مفید است و بهترین خمیر دندان مناسب کدام است، دشوار می باشد. خب من اینجا هستم تا پنج ویژگی اصلی خمیر دندان خوب و مواد تشکیل دهنده آن، بافت و طعمی که یک خمیر دندان را موثر می کند، به شما معرفی کنم.
1. اولین فاکتور یک خمیردندان خوب، فلوراید آن است که به مقاوم شدن دندان در برابر جرم کمک می کند. هنگام انتخاب خمیر دندان خود، ترکیبات روی بسته بندی آن را مطالعه کنید و مطمئن شوید که خمیردندان مورد نظر حاوی فلوراید است.
2. خمیردندانی خوب است که ماده ساینده آن ملایم باشد نه خشن. ساینده های قوی به مینای دندان شما آسیب وارد می کنند و باعث پوسیدگی آن می شوند. همچنین برای جلوگیری از انواع حساسیت به خمیر دندان مثل حساسیت پوست، گلو، زبان و دهان نیز بهتر است از خمیر دندان طبیعی و گیاهی استفاده کنیم
3. بافت و قوام – بافت خمیردندان می تواند بر تمیزی دندان و استفاده آسان از آن تأثیر بگذارد. خمیردندانی که خیلی ضخیم یا خیلی نازک باشد به سختی می تواند به طور یکنواخت روی دندان ها اعمال شود. به دنبال خمیردندانی باشید که به راحتی استفاده شود و به طور یکنواخت پخش شود.
4. طعم و مزه - طعم و مزه خمیردندان می تواند بر میزان احتمال استفاده منظم از آن تأثیر بگذارد. تحمل خمیردندانی که مزه بد یا طعم نامطبوعی دارد، دشوار است. به دنبال خمیردندانی که طعمی دلپذیر برای شما داشته باشد بگردید که به دهان شما احساس طراوت می بخشد.
5. بسته بندی و طراحی محصول - بسته بندی و طراحی محصول خمیردندان می تواند بر سهولت استفاده از آن و اینکه چگونه خمیردندان را تازه نگه می دارد تأثیر بگذارد. به دنبال خمیر دندانی باشید که بسته بندی آن به راحتی باز و بسته شود و از خمیر دندان در برابر هوا و رطوبت محافظت کند.

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان با کیفیت

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان با کیفیت

علاوه بر فلوراید، خمیر دندان حاوی مواد مختلفی است که می تواند به بهبود بهداشت دهان و دندان کودک و بزرگسال کمک کند. برخی از این مواد عبارتند از:

کربنات کلسیم

- یک ساینده ملایم که می تواند به از بین بردن لکه های سطحی دندان کمک کند.

سدیم لوریل سولفات (SLS)

- شوینده ای که به ایجاد کف و پخش یکنواخت خمیر دندان کمک می کند.

زایلیتول

- یک شیرین کننده طبیعی که می تواند به توقف پوسیدگی دندان کمک کند.

نیترات پتاسیم

- ماده ای که می تواند به کاهش حساسیت دندان کمک کند.
هنگام خرید خمیر دندان، ترکیبات آن را بخوانید. برخی از افراد ممکن است به برخی مواد حساسیت داشته باشند که در موقع خرید می بایست دقت کنند تا آن ماده در خمیر دندان به کار نرفته باشد.

آیا خمیر دندان ضرر دارد؟

خمیر دندان بخش مهمی از سلامتی دهان و دندان شما را تضمین می کند. بسیاری از خمیردندان ها حاوی فلوراید هستند، چرا که برای محافظت از دندان ضروری است. اما فلوراید بیش از حد می تواند خطراتی برای سلامتی ایجاد کند. اما جای نگرانی نیست چرا مقدار فلوراید موجود در خمیر دندان به طور کلی بی خطر است. اگر شخصی از خمیردندان طبق اصول و صحیح استفاده کند، نه تنها مضر نبوده بلکه بسیار ماده مفیدی برای سلامتی دهان و دندان است.

خمیر دندان چه رنگی خوبه؟

دی اکسید تیتانیوم باعث سفید شدن رنگ خمیر دندان می شود. اگر از خمیر دندان به عنوان سفید کننده استفاده می کنیم یا دندان هایمان را کامپوزیت کردیم بهتر است از خمیر دندان رنگ سفید استفاده کنیم. اما خمیر دندان در رنگ های دیگر نیز می تواند دندان های ما را تمیز کرده و به بهبود بهداشت دهان و دندان ما کمک کند.

خمیر دندان چه کاربردی دارد؟

خمیر دندان یک ماده شوینده است که همراه با مسواک به تمیز کردن دهان و دندان ما می پردازد. علاوه بر استفاده از خمیردندان روش استفاده از آن نیز اهمیت دارد. همچنین بخوانید مقاله روش مسواک زدن پیامبر . شکل خمیر دندان به صورت تیوپی است که با فشار دادن آن خمیردندان از آن بیرون می زند.
علاوه بر شستشو دندان و دهان، خمیر دندان را در خانه داری و تمیزکاری نیز می توان استفاده کرد.

آیا خمیر دندان باعث پوسیدگی دندان می شود؟

متاسفانه برخی از مواد داخل خمیر دندان ها علاوه براینکه برای سلامتی دهان و دندان شما مفید هستند، از جهتی هم می توانند برای دندان آسیب زا باشند. اما تنها در صورتی که از دستورالعمل های ساده ای پیروی نکنید. برای مثال ماده سایندگی خمیر دندان همان چیزی است که پلاک دندان شما را از بین می برد. ولی اگر در انتخاب خمیر دندان و مقدار این ماده دقت نکنیم می تواند به مینای دندان آسیب وارد کند.
لازم به ذکر است که اگر به طور کلی از خمیر دندان به علت ترس از پوسیده شدن دندان نیز استفاده نکنیم باعث پوسیده شدن آن می شود.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بهتر است، روزی دو بار، هر بار دو دقیقه مسواک بزنیم و از مسواک زدن طولانی مدت بپرهیزیم.
از خمیر دندانی استفاده کنیم که از مواد سایشی خشن استفاده نکرده و به مینای دندان آسیب نمی زنند. همچنین تغذیه و دندان رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند که می بایست آن را رعایت کنیم..

 

 

ویژگی خمیر دندان خوب