مسواک زدن صحیح چگونه است؟

خلاصه

مسواک زدن صحیح عامل مهمی در سلامتی دهان و دندان است و مسواک زدن سرسری اثری در رفع پلاک دندان ندارد. این مقاله به آموزش گام به گام نحوه مسواک زدن صحیح می پردازد.

۱۴۰۲ دوشنبه ۱۸ ارديبهشت
767بازدید
مسواک زدن صحیح چگونه است؟

همه ما می دانیم که با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از مشکلات دندانی پیشگیری کرد. یکی از عناصر کلیدی حفظ سلامت دهان و دندان، مسواک زدن صحیح است. در این مقاله قصد داریم مسواک زدن صحیح و بی نقص را به صورت گام به گام به شما آموزش دهیم.

اهمیت مسواک زدن برای سلامت دهان و دندان

مسواک زدن صحیح یک بخش ضروری از بهداشت دهان و دندان است که به حذف پلاک و باکتری هایی که می توانند باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه و بوی بد دهان شوند، کمک می کند. وقتی دندان‌هایتان را به ‌درستی مسواک نمی‌زنید، پلاک روی دندان‌هایتان ایجاد شده و دندان را پوسیده می کند که فقط توسط دندانپزشک قابل درمان است. بی توجهی به سلامت دهان و دندان می تواند منجر به مشکلات جدی دندانی شود که رفع آنها پرهزینه و دردناک است. در گذشته وسایل مراقبت دهان و دندان به این تنوع و به این شکل وجود نداشت به همین دلیل  این کار را با سختی و با وسایل اولیه انجام می دادند، اما به مرور زمان و با اختراع مسواک این سختی برطرف شده است.

آشنایی با آناتومی دندان

قبل از اینکه به راهنمای گام به گام نحوه صحیح مسواک زدن دندان ها بپردازیم، درک آناتومی دندان ها ضروری است. دندان ها از چهار لایه تشکیل شده اند: مینا، عاج، سمنتوم و پالپ. مینا خارجی ترین لایه ای است که از دندان در برابر آسیب محافظت می کند. عاج لایه ای در زیر مینای دندان است که به دندان رنگ می دهد. سمنتوم لایه ای است که ریشه دندان را می پوشاند و پالپ داخلی ترین لایه ای است که شامل اعصاب و عروق خونی می شود.

آموزش مرحله به مرحله طرز صحیح مسواک زدن

اموزش مسواک زدن

مسواک زدن صحیح و درست به سلامتی و بهداشت دهان و دندان ما کمک خواهد کرد و کمک می کند تا دهان و دندان هایی سالم داشته باشیم. اما می بایست نکات مسواک زدن را رعایت کرده و به طور صحیح مسواک بزنیم.

آماده کردن مسواک

در این مرحله می بایست مسواک خود را مرطوب کرده و مقدار کافی خمیر دندان را روی آن قرار دهید. 

شستشوی نقاط خارجی دندان

نقاط خارجی دندان خود را به آرامی و دانه به دانه مسواک بزنید. از بالا به پایین و از چپ به راست. به آرامی این کار را انجام داده و هیچ نقطه ای را از دست ندهید.

شستشوی نقاط داخلی دندان

نقاط داخلی و پنهان دندان که میکروب ها به آنجا خیلی علاقمند هستند با زاویه 45 درجه و از بالا به پایین مسواک بزنید.

شستشوی دندان آسیاب

دندان های آسیاب را فراموش نکنید و سطح آن را به خوبی شستشو دهید.

زبان خود را بشویید

زبان خود را مسواک بزنید تا نقس شما تازه شود. 

مسواک خود را تمیز کنید

مسواک خود را کاملاً بشویید و در جای خشک نگهداری کنید.

نکاتی برای حفظ بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان

علاوه بر مسواک زدن صحیح، چندین راه برای حفظ بهداشت دهان و دندان وجود دارد:

نخ دندان کشیدن روزانه

نخ دندان کشیدن به حذف ذرات غذا و پلاک بین دندان‌ها کمک می‌کند.

از دهان شویه استفاده کنید

دهان شویه به کشتن باکتری ها و خوشبو شدن نفس شما کمک می کند.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات و کلسیم می تواند به حفظ دندان های قوی و سالم کمک کند.

از غذاهای شیرین و اسیدی خودداری کنید

غذاهای شیرین و اسیدی می توانند باعث پوسیدگی و فرسایش دندان شوند.

استفاده از خمیر دندان مناسب

مقداری از خمیر دندان را به اندازه یک نخود روی مسواک خود فشار دهید. اگر خمیر دندان طبیعی را ترجیح می‌دهید، می‌توانید با مخلوط کردن جوش شیرین، روغن نارگیل و روغن‌های ضروری آن را درست کنید و یا آن را از فروشگاه بانی آنلاین تهیه کنید.

استفاده از مسواک مناسب

از مسواکی استفاده کنید دارای برس نرم باشد. برس های متوسط و زبر باعث سایش دندان شده و به مرور به دندان آسیب وارد می کنند. برس نرم مسواک علاوه بر اینکه هیچ به دندان شما نمی زند بلکه خاصیت پاک کنندگی بهتر و قوی تری دارند و بین دندان ها را به راحتی تمیز می کنند.

خرید مسواک

مسواک زدن با زاویه 45 درجه

مسواک خود را با زاویه 45 درجه با دندان های خود نگه دارید و با حرکت دایره ای مسواک بزنید. اطمینان حاصل کنید که تمام سطوح دندان های خود از جمله جلو، پشت و بالا را مسواک بزنید.

مسواک زدن به مدت دو دقیقه

دندان های خود را حداقل دو دقیقه مسواک بزنید. می‌توانید از یک تایمر استفاده کنید یا آهنگی را پخش کنید تا مطمئن شوید که زمان درست مسواک زدن را رعایت کردید. بهترین زمان مسواک زدن صبح و شب است. یک مسواک با موهای نرم انتخاب کنید که بتواند به تمام نواحی دهان شما برسد. استفاده از مسواک طبیعی مانند چوب مسواک را در نظر بگیرید که به دلیل خواص ضد باکتریایی خود شناخته شده است. برای آموزش به کاربردن آن می توانید فیلم استفاده از چوب مسواک را تماشا کنید.

همچنین بخوانید درباره:

مقایسه مسواک چوبی و مسواک پلاستیکی

دهان خود را بشویید

پس از مسواک زدن، دهان خود را با آب یا دهانشویه بشویید تا خمیر دندان یا مواد غذایی باقی مانده در آن پاک شوند.

روزی دو بار مسواک بزنید

مسواک زدن حداقل دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار قبل از خواب توصیه می شود. مسواک زدن بعد از غذا نیز می تواند به جلوگیری از تجمع پلاک و حفظ بهداشت دهان و دندان کمک کند.

نحوه محافظت از مینای دندان هنگام مسواک زدن

مینای دندان لایه محافظی است که دندان ها را می پوشاند. محافظت از مینای دندان هنگام مسواک زدن برای جلوگیری از حساسیت و پوسیدگی دندان ضروری است. مسواک زدن بیش از حد، استفاده از مسواک با موهای سفت، یا مسواک زدن بیش از حد تهاجمی می تواند به مینای دندان آسیب برساند. برای محافظت از مینای دندان، از مسواک نرم استفاده کنید، به آرامی مسواک بزنید و از مسواک زدن طولانی مدت خودداری کنید.

اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن

اشتباهات مسواک زدن

از این اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن اجتناب کنید:

مسواک زدن بیش از حد

مسواک زدن بیش از حد می تواند به مینای دندان آسیب برساند و باعث تحلیل لثه شود.

مسواک زدن طولانی مدت

مسواک زدن طولانی مدت می تواند باعث حساسیت دندان و فرسایش مینای دندان شود.

مسواک نکردن تمام سطوح دندان ها

مطمئن شوید که تمام سطوح دندان های خود از جمله پشت و بالا را مسواک زدید.

عدم تعویض مسواک

مسواک خود را هر سه تا چهار ماه یکبار یا زمانی که موها شروع به ساییدگی می کنند، تعویض کنید.

نتیجه

مسواک زدن صحیح دندان ها برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است. با پیروی از راهنمای گام به گام ارائه شده در این مقاله، انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب و اجتناب از اشتباهات رایج، می توانید به لبخندی بی نقص برسید و بهداشت دهان و دندان خود را نادیده نگیرید ، با استفاده از تکنیک های مناسب مسواک زدن در برنامه روزانه خود، آن را در اولویت قرار دهید.

مسواک زدن صحیح چگونه است؟