بهترین زمان مسواک زدن

خلاصه

بهترین زمان مسواک زدن فقط صبح و شب نیست بلکه باید بدانیم چه زمانی از صبح و شب مسواک بزنیم. مسواک زدن زمانی موثر است که با اصول و در بهترین زمان انجام شود

۱۴۰۲ شنبه ۲۰ خرداد
1122بازدید
بهترین زمان مسواک زدن

بهترین زمان مسواک زدن

همان طور که همه ما می دانیم بهتر است دو بار در روز، صبح و شب مسواک بزنیم. همین طور وقتی میان وعده شیرینی می خوریم بهتر است بعد از آن مسواک بزنیم چرا که باکتری های دهان عاشق خوردن شکر هستند و  اما در اینجا سوالاتی جزئی پیش می آید. به طور مثال باید بعد از صبحانه مسواک بزنیم یا قبل از صبحانه؟ آیا باید بلافاصله بعد از صرف شام مسواک بزنیم؟ نگران نباشید ما اینجا هستیم تا به تمام سوالات شما پاسخ دهیم.

چرا مسواک زدن مهم است؟

بر هیچکس پوشیده نیست که مسواک زدن بخش بسیار مهمی از روتین مراقبت های مربوط به دهان و دندان است، در واقع تاکید بر مسواک زدن روزانه فقط برای این نیست که تنفس و دهان فرد تمیز باشد، بلکه این بخش مهمی در حفظ سلامت دندان ها، دهان و کل بدن فرد است. مسواک زدن از تجمع پلاک و باکتری روی دندان جلوگیری کرده و به سلامت دندان ها و لثه ها کمک می کند و از همین طریق از ابتلا به بیماری های مربوط به لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می نماید. احساس نیاز به پاکیزگی دهان و دندان و همچنین رفع بوی بد دهان باعث اختراع مسواک شده است.

چه زمانی مسواک بزنیم؟

بهترین زمان مسواک زدن در شب

مسواک زدن قبل از خواب، به از بین بردن پلاک و پیشگیری از بیماری لثه کمک می کند. دهان، هنگام خواب بزاق زیادی تولید نمی کند و خشک می شود که این باعث ایجاد مکانی عالی برای رشد باکتری ها می شود. وقتی قبل از خواب مسواک بزنیم، باکتری های زیادی از بین می رود و اثرات خشکی دهان را کاهش می دهد.

آیا بلافاصله بعد از صرف شام مسواک بزنیم؟

جواب این سوال یک نه محکم است. بعد از صرف شام بلافاصله مسواک نزده و حداقل نیم ساعت بعد از صرف شام صبر کنید. چرا که مسواک زدن درست بعد از مصرف مواد غذایی به مینای دندان آسیب می زند. حدود 30 دقیقه منتظر بمانید و به مینای دندان اجازه دهید تا خود را بازسازی کند.

بهترین زمان مسواک زدن در صبح

وقتی خواب هستیم، باکتری های موجود در دهان تمایل به تکثیر دارند. به همین دلیل، امکان بروز بوی بد دهان هنگام صبح بیشتر از زمان های دیگر است.به همین دلیل بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب مسواک بزنید. نحوه صحیح مسواک زدن در اول صبح با این باکتری ها مبارزه می کند و مینای دندان را با یک لایه محافظ پوشش می دهد. این لایه به مقابله با اسیدهای وعده غذایی صبحانه نیز کمک می کند.

بهترین زمان مسواک زدن

بهترین زمان مسواک زدن بعد از میان وعده

لازم است بعد از صرف میان وعده هایی مثل شیرینی و شکلات که داخل آن شکر دارد مسواک بزنید. چرا که باکتری های دهان عاشق خوردن شکر هستند و در نتیجه تکثیر می شوند. پس بعد از میان وعده ها نیز به خصوص اگر حاوی شکر هستند، از محصولات دهان و دندان استفاده کنید.

مدت زمان مسواک زدن

انجمن دندانپزشکی آمریکا یک قانونی را به اسم قانون 2/2 را توصیه می کند. صبح ها دو دقیقه و شب ها دو دقیقه با مسواک نرم و خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزنید. این در حالی است که می توانیم با توجه به انتخاب خمیر دندان مناسب و همچنین مسواک مناسب، زمان مسواک زدن را بیشتر کنیم. اما حداقل زمان برای شستشوی دهان و دندان و همچنین لثه ها، همان قانون 2/2 است.

چند بار در روز مسواک بزنیم؟

طبق دستورالعمل های مراقبت از دهان و دندان، هر فرد باید دندان های خود را دو بار در روز صبح و شب و هر بار به مدت 2 دقیقه با یک برس نرم مسواک بزند. به این شیوه که هر گوشه دهان به مدت تقریبی 30 ثانیه مسواک شود.

بهترین مسواک مناسب من کدام است؟

اندازه و شکل مسواک هر فرد باید متناسب با دهان فرد باشد و این امکان را به شخص بدهد که به راحتی به همه قسمت های دهان دسترسی داشته باشد با این حال بسیاری از دندانپزشکان توصیه میکنند که از مسواکی با سر گرد و کوچک استفاده کنیم تا دسترسی بهتری به قسمت هایی از دهان داشته باشیم که دسترسی به آنها دشوارتر است. عوامل دیگری که درانتخاب مسواک مهم میباشد جنس و استحکام برس مسواک و ضخامت تارهای آن میباشد.  همچنین می بایست به علاقه فردی خود در مورد مسواک پلاستیکی یا چوبی توجه کنیم. بر خلاف نظرات رایج بین افراد که به اشتباه بر این باورند که موهای ضخیم تر برس مسواک، بهتر دندان ها را تمیز میکنند، این برس های نرم تر هستند که کار تمیز کردن لثه و دندان را بدون اسیب رساندن به آنها، موثر تر انجام میدهند.

همچنین بخوانید درباره مقایسه مسواک پلاستیکی و مسواک چوبی

خرید انواع مسواک

از کدام خمیر دندان استفاده کنیم؟

خمیردندان مناسب مسواک زدن

برای انتخاب خمیر دندان مناسب هر فرد باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت. در زیر به برخی ازین فاکتورهای موثر روی انتخاب خمیر دندان اشاره میکنیم:

سن افراد

میزان حساسیت دندان ها

میزان التهاب لثه یا سایر بیماری های مربوطه

نیاز به سفید کردن دندان

اما معمولا دندانپزشکان توصیه میکنند که از خمیردندانی استفاده شود حاوی فلوراید باشد. خمیردندان های مختلف دارای مقادیر متفاوتی از فلوراید هستند و بسته به نیاز دندان مقدار فلوراید می تواند از 1000 قسمت در میلیون (ppm) تا 1450ppm متغیر باشد.

نکاتی در مورد بهتر مسواک زدن

  1. حداقل دو بار در روز، هر بار دو دقیقه دندان های خود را با یک مسواک نرم مسواک بزنید.
  2. نقاط مورد علاقه پلاک ها، نقاط پنهان پشت دندان آسیاب در امتداد خط لثه هستند، پس مسواک زدن این قسمت ها را فراموش نکنید.
  3. نخ دندان را فراموش نکنید. حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
  4. بعد از مسواک زدن از دهانشویه استفاده کنید. چرا که هم باعث تولید بزاق می شود و هم باکتری های پنهان را از دهان بیرون می کشد.
  5. مسواک خود را هر سه ماه یک بار تعویض کنید.
  6. از مسواک زدن در اواسط روز و محل کار خجالت نکشید و مسواک و نخ دندان خود را در کشوی خود نگه دارید. مطمئناً همکاران شما از نفس تازه شما قدردانی خواهند کرد.

مسواک زدن با چوب مسواک

برای مسواک زدن با چوب مسواک، ابتدا سری را به شکل مناسب بریده و نرم کنید. سپس چوب را در دهان قرار دهید و آرام و با حرکات گردشی و عمودی دندان‌ها را تمیز کنید. از انتهای چوب برای پاکسازی موقعیت‌های دشوار دندان‌ها و فاصله‌های میان دندان‌ها استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، مسواک زدن را حداقل دو دقیقه انجام دهید و پس از پاکسازی دهان، چوب را خوب بشویید و بگذارید خشک شود تا برای استفاده بعدی آماده باشد. می توانید برای یادگیری طرز صحیح مسواک زدن با چوب مسواک فیلم استفاده از چوب مسواک را تماشا کنید.

 

بهترین زمان مسواک زدن