لیست جامع از خمیر دندان بدون فلوراید

خلاصه

مقایسه خمیر دندان بدون فلوراید و حاوی فلوراید با لیست کامل خمیر دندان بدون فلوراید ایرانی و خارجی به همراه توضیحات، ترکیبات و معایب و فواید هرکدام.

۱۴۰۲ دوشنبه ۱ خرداد
38689بازدید
لیست جامع از خمیر دندان بدون فلوراید

خمیر دندان آلبودنت

 

یکی از محصولاتی که روزانه همه ما استفاده می کنیم، خمیر دندان است. خمیر دندان برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است، اما بسیاری از برندهای تجاری خمیر دندان حاوی فلوراید هستند. ماده ای بحث برانگیز که برخی افراد ترجیح می دهند از آن اجتناب کنند. در این مقاله مزایای استفاده از خمیردندان بدون فلوراید، موادی که در خمیردندان های بدون فلوراید باید دنبالش باشید و لیست کاملی از خمیردندان های بدون فلوراید را ارائه خواهم داد.

فلوراید چیست؟

فلوراید یک ماده معدنی است که در منابع مختلف از جمله آب، خاک، سنگ ها و برخی غذاها یافت می شود. در زمینه بهداشت دندان و ابتکارات بهداشت عمومی، فلوراید معمولاً به دلیل نقش آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان و ارتقای بهداشت دهان و دندان شناخته شده است.

مصرف فلوراید، معمولاً از طریق آب آشامیدنی یا محصولات دهان و دندان، به تقویت مینای دندان، که لایه محافظ بیرونی دندان است، کمک می کند. هنگامی که غذا می خورید، باکتری های موجود در دهان شما از قند تغذیه می کنند و اسیدهایی تولید می کنند که می توانند به مینای دندان حمله کنند و منجر به ایجاد حفره (پوسیدگی دندان) شوند. فلوراید باعث بازسازی و تقویت مینای دندان می شود و آن را در برابر حملات اسیدی مقاوم می کند و در نتیجه خطر ایجاد حفره را کاهش می دهد.

فلوراید اغلب به منابع آب عمومی در بسیاری از کشورها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای بهبود سلامت دندان در سطح جامعه اضافه می شود. این عمل به عنوان فلوراید آب شناخته می شود. سازمان بهداشت جهانی و انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) از فلوراید دار کردن آب به عنوان یک روش ایمن و موثر برای کاهش پوسیدگی دندان حمایت می کنند.

علاوه بر فلورایداسیون آب، فلوراید در محصولات مختلف دندانپزشکی مانند خمیر دندان، دهانشویه و درمان های دندانپزشکی مانند ژل یا لاک نیز وجود دارد. این محصولات کاربرد موضعی فلوراید را برای دندان ها فراهم می کنند و محافظت بیشتری در برابر حفره ها ارائه می دهند.

در حالی که فلوراید در صورت استفاده مناسب برای سلامت دندان مفید است، مصرف بیش از حد فلوراید، به ویژه در دوران رشد دندان در دوران کودکی، می تواند منجر به بیماری به نام فلوئوروزیس دندانی شود. فلوئوروزیس دندان یک مشکل زیبایی است که ظاهر مینای دندان را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث ایجاد لکه های سفید یا رگه هایی روی دندان می شود. با این حال، معمولاً خطری برای سلامتی ایجاد نمی کند.

برای حفظ سلامت مطلوب دندان، پیروی از توصیه های متخصصان دندانپزشکی در مورد استفاده از فلوراید و رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و معاینات دندان ضروری است.

فواید استفاده از خمیر دندان بدون فلوراید

فواید فلوراید

استفاده از خمیردندان بدون فلوراید مزایای متعددی دارد.

اول اینکه خمیر دندان بدون فلوراید برای کسانی که به این ماده حساسیت دارند، بهتر است و با اینکه در آب آشامیدنی و غذاها باز هم فلوراید مصرف می کنند اما کمتر در معرض این ماده قرار می گیرند.

دوم اینکه خمیر دندان بدون فلورایلد مانند خمیر دندان معمولی به بهداشت دهان و دندان کمک کرده و به شستشوی آن می پردازد.

در نهایت، خمیردندان بدون فلوراید می توانند مقرون به صرفه تر از انواع دیگر باشند.

فلوراید چگونه درست می شود؟

زمانی که نمک های عنصر فلوئور با مواد معدنی موجود در خاک یا سنگ، ترکیب می شوند، فلوراید به وجود می آید. فلوراید، در خاک، آب و بسیاری از غذاها یافت می شود و در استخوان، دندان و بدن انسان وجود دارد.

آیا فلوراید ساخته دست بشر است؟

فلوراید یک ماده معدنی می باشد که در سنگ، خاک و آب و هوا آزاد می شود. تمام آب آشامیدنی فلوراید دارد، اما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کافی نیستند. فلوراید به عنوان یک اقدام بهداشت عمومی برای کاهش پوسیدگی به منابع آب آشامیدنی اضافه می شود.

آیا جوشاندن آب فلوراید را از بین می برد؟

خیر، جوشاندن آب باعث از بین رفتن کلر آن می شود، اما به از بین رفتن فلوراید کمکی نمی کند. در واقع، جوشاندن آب باعث افزایش فلوراید در آب می شود.

ماده فلوراید با بدن ما چه می کند؟

همه چی بستگی به خود ما دارد! مصرف به اندازه و درست از فلوراید بسیار مفید است و پوسیده شدن دندان را مهار می کند و همچنین تشکیل استخوان جدید را تحریک می کند.

اما اگر از این ماده بیش از حد مصرف کنیم مضر خواهد بود. مثلاً اگر زمان زیادی را به مسواک زدن بگذرانیم، بیشتر از روزی سه بار مسواک بزنیم و...

آیا فلوراید خطرناک و سمی است؟

استفاده بیش از اندازه از هر ماده ای حتی اگر مفید باشد نیز آن را به ماده مضری تبدیل می کند. پس ترس از فلوراید نداشته باشید و آرامش خود را حفظ کنید.

مثلاً همه ما می دانیم که ویتامین میوه ها برای ما خوب است و موجب سلامتی می شود، اما حتی مصرف بیش از اندازه از ویتامین ها نیز باعث بروز بیماری می شود.

اگر فلوراید را به مقدار زیاد و کنترل نشده مصرف کنیم، باعث بروز رگه و لکه روی دندان می شود، همچنین بیماریهای استخوان را افزایش می دهد.

خطرات فلوراید

خمیر دندان بدون فلوراید

خمیر دندان کودک یا نوزاد معمولاً بدون فلوراید است. چون آنها علاقمندند خمیر دندان را ببلعند و آن را قورت بدهند.

اما خمیردندان بدون فلوراید فقط برای کودکان نیست بلکه برخی از بزرگسالان نیز استفاده از خمیر دندان بدون فلورایلد را ترجیح می دهند.

لازم به ذکر است که فلوراید ماده معدنی می باشد و به همین علت خمیر دندان گیاهی، هم با فلوراید و هم بدون فلوراید تولید می شود. خمیر دندان حاوی فلوراید نسبت به خمیر دندان بدون فلوراید، مقداری گران تر هست. برای تهیه خمیر دندان بدون فلوراید می بایست به مواد تشکیل دهنده آن دقت کنیم تا ماده جایگزین فلوراید را داشته و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند. خمیر دندان بدون فلوراید مانترا ماده ای به اسم آلفاپاینن را جایگزین فلوراید کرده تا بتواند از دندان در مقابل پوسیدگی محافظت کند.

خمیردندان مانترا فاقد فلوراید

چه کسانی از خمیردندان بدون فلوراید استفاده می کنند؟

به طور کلی دندان پزشکان استفاده از فلوراید را در بهداشت دهان و دندان ضروری می دانند اما با این وجود خمیر دندان بدون فلوراید برای برخی افراد خاص تولید می شود.

معمولاً کسانی که به فلوراید حساسیت و آلرژی دارند، به توصیه پرشک از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده می کنند.از طرفی دیگر بهتر است کودکان تا یادگیری کامل طرز مسواک زدن از خمیر دندان کودک بدون فلوراید استفاده کنند.

آیا خمیر دندان بدون فلوراید خوب است؟

خمیردندانی که فلوراید ندارد برای پوسیدگی دندان خوب نیست. استفاده از خمیردندان بدون فلوراید احساس تمیزی دهان و دندان را به شما می دهد و به تمیزی دهان و دندان می پردازد. اما خمیر دندانی که فلوراید ندارد تنها به شست و شوی دهان و دندان می پردازد و هیچ تاثیری روی مقاوم شدن دندان ها و پر کردن حفره ها ندارد. در نتیجه یکی از فاکتورهای خمیر دندان خوب این است که فلوراید داشته باشد.

مزایا خمیر دندان بدون فلوراید

خمیر دندان بدون فلوراید می تواند دندان ها را از نظر فیزیکی و ظاهری تمیز کنند و هرگونه تجمع را از بین ببرند.

حتی اگر خمیر دندان فلوراید نداشته باشد، باز هم می تواند به سفید شدن دندان کمک کرده و با استفاده از مواد جایگزینی فلوراید، باکتری های دندان را از بین ببرند، که البته این مسئله به نوع برند و مواد تشکیل دهنده خمیردندان بستگی دارد.

امروزه در برخی خمیر دندان ها از جمله خمیر دندان های معمولی، فلوراید بیشتر از مقدار لازم استفاده می شود که این موضوع باعث به وجود آمدن لکه روی دندان و مشکلات استخوانی شده است و به همین علت بسیاری از افراد به خمیردندان بدون فلوراید روی آورده اند.

عوارض خمیر دندان بدون فلوراید

دندان پزشکان استفاده درازمدت از خمیردندان بدون فلوراید را کاملاً رد کرده اند. آنها معتقد هستند تنها ماده موثری که باعث می شود لایه ای محافظ روی دندان شما قرار بگیرد تا دندان شما در برابر میکروب ها و جرم ها محافظ باشد، فلوراید است و استفاده نکردن از آن عوارض بدی دارد.

خمیر دندان بدون فلوراید نمی تواند حفره های دندان را پر کند، بنابراین خیلی زود با دندانی پوسیده مواجه می شویم و می بایست مرتباً به دندان پزشک مراجعه کنیم. 

فلوراید و مسواک

خمیر دندان بدون فلوراید بهتر است یا با فلوراید

از توضیحاتی که داده شد مشخص است که خمیر دندان با فلوراید بهتر است. اگر نسبت به فلوراید آلرژی نداریم می بایست حتماً از خمیردندان فلورایددار استفاده کنیم.

همچنین برای راحتی خیال نیز می بایست از خمیردندانهایی استفاده کنیم که مقدار فلوراید آن در خمیر دندان کنترل شده باشد.

بهترین خمیر دندان بدون فلوراید

بهترین خمیر دندان بدون فلوراید، خمیر دندانی است که برای نبود فلوراید جایگزین داشته باشد. به طور مثال خمیر دندان مانترا آلفادنت از آلفاپاینن که از درخت صمغ به دست می آید به عنوان  جایگزین فلوراید استفاده کرده است. همچنین خمیر دندان های آلبودنت نیز حاوی چوب مسواک است که مانع از پوسیدگی دندان شده و جایگزین مناسبی برای فلوراید می باشد.

چرا از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کنیم؟

وقتی فلوراید بیش از حد مصرف شود، سمی است. مصرف بیش از حد فلوراید با فلوئوروزیس دندانی مرتبط می باشد. اگر متوجه شدید که رنگ دندان شما تغییر کرد به این معنی است که بقیه بدن شما نیز بیش از حد در معرض فلوراید قرار گرفته است.

اما مصرف کنترل شده فلوراید علاوه براینکه عواقب بدی نخواهد داشت بلکه به مقاوم شدن دندان شما نیز کمک می کند.

در خمیر دندان بدون فلوراید باید به دنبال چه باشیم؟

هنگام انتخاب خمیر دندان بدون فلوراید به چندین نکته توجه کنید. اول اینکه به دنبال خمیردندانی باشید که حاوی موادی مثل صمغ درخت باشد که بتواند نبود فلوراید در خمیر دندان را جبران کند و از دندان شما در برابر جرم و پلاک محافظت کند.

دوم اینکه، به طعم و بافت خمیر دندان توجه کنید. از طعم و بافتی استفاده کنید که نفس شما را تازه و دهان را خوشبو کند طعم دهنده هایی مثل نعنا و سقز برای ساخت خمیر دندان بدون فلوراید عالی به نظر می رسند.

در نهایت از خمیر دندانی استفاده کنید که مواد داخل آن با محیط زیست سازگار است.

لیست خمیر دندان بدون فلوراید

بسیاری از مارک های خمیردندان وجود دارند که گزینه های بدون فلوراید را ارائه می دهند، اما برخی از مارک ها بهتر از سایرین هستند. در اینجا برخی از گزینه های برتر برای خمیردندان بدون فلوراید آورده شده است:

خمیر دندان بدون فلوراید Tom's of Maine

Tom's of Maine یک برند شناخته شده خمیر دندان است که چند نوع خمیر دندان بدون فلوراید دارد که می توان از آنها به خمیر دندان سفید کننده بدون فلوراید و خمیر دندان ضد جرم بدون فلوراید نام برد، زیرا از موادی مانند سیترات روی و زایلیتول برای تمیز کردن و محافظت از دندان های شما استفاده می کند.

خمیردندان تامز

خمیر دندان بدون فلوراید Dr. Bronner

خمیر دندان All-One دکتر برونر یکی دیگر از انتخاب های محبوب برای خمیر دندان های بدون فلوراید است. این خمیر دندان از مواد ارگانیک مانند روغن نارگیل و جوش شیرین برای تمیز کردن و سفید کردن دندان ها استفاده می کند. همچنین در یک لوله قابل بازیافت بسته بندی می شود. دکتر برونر یک برند معروف محصولات مراقبت شخصی است که در تولید محصولات سازگار با محیط زیست تخصص دارد. در ترکیب خمیر دندان All-One آنها حداقل 70 درصد مواد ارگانیک از جمله روغن نارگیل و اسانس استفاده شده است. از مزایای این خمیردندان این است که بیشتر مواد به کار رفته در ترکیبات آن ارگانیک بوده و نفس را با روغن نعناع ارگانیک تازه می نماید. همچنین فاقد مواد کف کننده مصنوعی بوده و دندانها را نیز با کلسیم، جوش شیرین و سیلیس به آرامی تمیز می کند.

خمیردندان دکتر برونر

خمیر دندان بدون فلوراید Desert Essence

Desert Essence یک برند خمیر دندان است که چندین گزینه بدون فلوراید را ارائه می دهد. روغن درخت چای و خمیردندان چریش آنها یک انتخاب محبوب است، زیرا از موادی مانند روغن درخت چای و چریش برای تمیز کردن و محافظت از دندان ها استفاده می کند.

خمیردندان اسنس

خمیر دندان بدون فلوراید خارجی Uncle Harry's

خمیر دندان Uncle Harry's  یک برند خمیر دندان منحصر به فرد است که چندین گزینه بدون فلوراید را ارائه می دهد. این از موادی مانند خاک رس بنتونیت و نقره کلوئیدی برای تمیز کردن و محافظت از دندان های شما استفاده می کند. این خمیردندان در یک شیشه بسته بندی شده است که آن را به گزینه ای دوستدار محیط زیست تبدیل می کند. 

خمیردندان خارجی

خمیر دندان بدون فلوراید Davids Premium

خمیر دندان دیویدز یک برند لوکس خمیر دندان است که گزینه ای بدون فلوراید را ارائه می دهد. این خمیر دندان از موادی مانند جوش شیرین و روغن نعناع برای تمیز کردن و محافظت از دندان‌های شما استفاده می‌کند و در یک لوله فلزی قابل بازیافت نیز بسته بندی می شود.

خمیردندان دیویدز

خمیر دندان بدون فلوراید مانترا Alphadent

خمیر دندان آلفادنت برعکس خمیر دندان هایی که ذکر شد کاملاً ایرانی است و با استفاده از صمغ درخت ون ساخته شده است. خمیر دندان های آلفادنت هم با فلوراید و هم بدون فلوراید دارد و سعی کرده است تا همه نیازهای مخاطب را در نظرگرفته و آنها را برآورده کند. صمغ درخت ون در خمیر دندان بدون فلوراید آلفادنت باعث می شود تا پلاک و جرم دندان از بین برود و از آنها محافظت می کند. آلفادنت از مواد با کیفیت برای ساخت خمیر دندان استفاده می کند و به خارج از کشور نیز صادر شده و با برندهای جهانی در رقابت است.

خمیر دندان آلفادنت مانترا

 

خمیر دندان بدون فلوراید و سفید کننده Hello

این خمیردندان با نعناع و روغن درخت چای طعم دار شده تا نفس را تازه نگه دارد و با روغن نارگیل فرموله شده است.

خمیردندان هلو

خمیر دندان ژله ای بدون فلوراید Perioe

این محصول از برند پیشرو مراقبت از سلامت دهان و دندان Perioe در کره است. اما مردم در سراسر جهان عاشق این خمیر دندان ژله ای بدون فلوراید هستند.

خمیردندان خارجی

اسپری خمیردندان ضد پلاک – Xylitol  

اسپری خمیر دندان، سرشار از مواد گیاهی مانند آلوئه ورا، زایلیتول و عصاره کرن بری است. زایلیتول با جلوگیری از چسبیدن باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی به دندان ها و لثه ها، از پوسیدگی دندان جلوگیری مینماید. از سویی دیگر، آلوئه ورا و زغال اخته نیز به ترتیب التهابات دهان را تسکین داده و از دندان ها در برابر باکتری ها بیشتر محافظت میکند.

زایلیتول

 خمیر دندان بدون فلوراید آلبودنت

این خمیر دندان در سه نوع نارگیل، آلوورا و نعنا ساخته شده است و کاملاً ایرانی می باشد. خمیر دندان آلبودنت صد در صد گیاهی، فاقد فلوراید و خوراکی است. خمیر دندان آلبودنت را به کسانی که لثه های حساس دارند پیشنهاد می کنم، چرا که بسیار ملایم بوده و هیچ گونه ماده شیمیای در آن به کار برده نشده است. خمیر دندان های گیاهی مانند آلبودنت معمولاً با موادی ساخته شده اند که به گوش همه ما آشنا هستند، بنابراین عموم مردم بیشتر به آنها اعتماد می کنند ولی اثرگذاری آنها به مراتب کمتر و طولانی تر از خمیر دندان های معمولی می باشد.

البودنت

خمیر دندان آلبودنت

آیا خمیر دندان بدون فلوراید بی خطر است؟

بله، خمیر دندان بدون فلوراید برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال، اگر سابقه مشکلات دندانی دارید یا در معرض خطر بالای پوسیدگی هستید، ممکن است بخواهید قبل از تغییر به خمیردندان بدون فلوراید با دندانپزشک خود مشورت کنید. چرا که در بیشتر مواقع اگر حساسیت دندانی نداشته باشید پزشکان خمیر دندان حاوی فلوراید را توصیه می کنند. همچنین اگر از التهاب لثه رنج می برید، دندانپزشکان خمیر دندان گیاهی که کاملاً ارگنیک هستند را توصیه می کنند. لازم به ذکر است که اختراع خمیر دندان با خمیر دندان های بدون فلوراید انجام شده است.

آیا خمیردندان بدون فلوراید به خوبی خمیردندان معمولی دندان ها را تمیز می کند؟

بله، خمیر دندان های بدون فلوراید می توانند دندان های شما را به خوبی خمیر دندان های معمولی تمیز کنند. بسیاری از خمیر دندان های بدون فلوراید از مواد با کیفیت و جایگزین استفاده می کنند که باعث پاکیزگی دهان و دندان می شود..

لیست جامع از خمیر دندان بدون فلوراید