نکات مهم انتخاب مسواک مناسب برای لثه حساس

خلاصه

مراقبت از دندان حساس و راهکارهای پیشگیری از حساسیت دندان در خانه، نکات خرید مسواک برای دندان حساس و کارهایی که نباید انجام دهیم، همه چیز درباره داشتن دندان سالم

۱۴۰۳ شنبه ۲۵ فروردين
156بازدید
نکات مهم انتخاب مسواک مناسب برای لثه حساس

یکی از مشکلات شایع دهان و دندان، لثه و دندان حساس است که می تواند به عارضه های جدی تری مثل خونریزی، التهاب و حتی رگ های خونی منجر شود. اما نگران نباشید، با انتخاب مسواک مناسب و رعایت نکات مراقبت از لثه های حساس که در ادامه توضیح می دهیم، می توانید به بهبودی لثه های خود کمک کنید.

حساسیت دندان چیست؟

حساسیت دندان یک واکنش درد آور است که در اثر تحریکاتی مانند تغییرات در دما، فشار و اسیدی شدن دندان، اتفاق می افتد. حساسیت دندان معمولاً به دو صورت اتفاق می افتد:

حساسیت دندان به سرما و گرما

در این حالت، دمای گرم یا سرد باعث تیر کشیدن دندان می شود. برای برخی نوشیدن قهوه یا چای می تواند دردناک باشد و برخی دیگر نیز با خوردن بستنی یا آب یخ مشکل ساز است.

حساسیت دندان به فشار

برای برخی افراد نیز فشار روی دندان باعث درد و تیر کشیدن می شود. در این حالت مسواک زدن یا جویدن غذا باعث درد و ناراحتی می شود.

علت حساسیت دندان

معمولاً تحلیل لثه، آسیب مینای دندان، پوسیدگی، شکستن دندان، پلیپ و مسواک زدن به روش اشتباه باعث بروز حساسیت دندان و لثه می شوند. البته می بایست اشاره کنم که به طور ژنتیکی میزان حساسیت دندان از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است و کسانی که دندان های حساس تری دارند می بایست در بهداشت دهان و دندان خود نیز دقت بیشتری کنند.

پیشگیری از حساسیت دندان در خانه

نوشیدن آب

نوشیدن آب علاوه بر اینکه به شستشوی غذاهای باقیمانده در دهان کمک می کند، بلکه از تشکیل پلاک و جرم نیز جلوگیری می کند.

تغذیه مناسب

در رژیم غذایی خود، ویتامین و مواد معدنی قرار دهید که به سلامت دندان ها کمک کند. میوه، سبزیجات، آجیل، تماهی، مرغ و لبنیات می توانند در سلامتی دهان و دندان مفید باشند.

پرهیز از مواد ناسالم

چای

از مصرف موادی مانند قند، قهوه، چای و مصرف دخانیات و سیگار پرهیز کنید. این موارد باعث آسیب رساندن به دندان می شود. بنابراین، حذف هرچه زودتر این موارد به بهبود دندان و جلوگیری از پوسیدگی آنها کمک خواهد کرد.

5 نکته برای دندان حساس

برای کسانی که دندان های حساسی دارند، مسواک زدن صحیح و با دقت می بایست انجام شود. با توجه کردن به این موارد از تخریب و پوسیدگی دندان های حساس، جلوگیری خواهیم کرد:

استفاده از حرکات ملایم

در حین مسواک زدن از حرکات ملایم و نرم استفاده کنید. فشار دادن مسواک و حرکات سریع باعث آسیب زدن به دندان حساس می شود.

مدت زمان مسواک زدن

مدت زمان مسواک زدن را به دو دقیقه محدود کنید. صرف کردن زمان بیشتر باعث آسیب به دندان های حساس می شود.

استفاده از آب گرم

قبل از مسواک زدن، آب گرم را در دهان خود بچرخانید تا هنگام شستشو و مسواک زدن تحریک کمتری برای دندان حساس ایجاد شود.

پرهیز از خوردن و آشامیدن مواد اسیدی

از خوراکی های اسیدی مثل نوشابه، میوه های اسیدی و غذاهای شیرین دوری کنید. این خوراکی ها به مینای دندان آسیب زده و باعث حساسیت بیشتر می شود.

مراجعه به دندانپزشک

به صورت دوره ای برای پیشگیری از مشکل و پوسیدگی دندان، به دندانپزشک مراجعه کنید.

کارهای خطرناکی که نباید انجام دهیم

کارهای خطرناک دندان حساس

دندان حساس به مراقبت ویژه نیاز دارد. چرا که به راحتی تحت تاثیر عوامل مختلف قرار می گیرد. برخی از کارهایی که برای دندان حساس خطرناک است عبارتند از:

استفاده از خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان سفید کننده، برای از بین بردن لکه های سطحی روی دندان و بهبود رنگ دندان ها طراحی شده است. اما استفاده مداوم و بیش از حد ا ز این نوع خمیر دندان به دندان ها آسیب زده و باعث افزایش حساسیت آنها می شود.

استفاده از محصولات شیمیایی

استفاده از خمیر دندان حاوی مواد شیمیایی و مضر باعث تحریک دندان حساس می شود. بنابراین کسانی که دندان های حساس دارند بهتر است از خمیر دندان طبیعی که حاوی مواد ملایم هستند استفاده کنند.

فشار دادن دندان ها به هم

دندان قروچه کردن یا فشردن دندان ها به یکدیگر باعث ساییده شدن لایه های محافظی مینای دندان می شود. در نتیجه حساسیت دندان افزایش می یابد.

انتخاب مسواک مناسب برای لثه حساس

مسواک برای دندان حساس می بایست از الیاف فوق نازک ساخته شده و نرم و لطیف باشد. از مسواک های با الیاف سخت یا متوسط دوری کنید. هرچه الیاف مسواک نازک تر باشد به لثه ها فشار کمتری وارد شده و از تحریک آنها جلوگیری می شود.
بهتر است سر مسواک فرم کروی و کوچک داشته باشد تا دسترسی به نواحی مختلف دهان و لثه ها را آسان تر کند و از تحریک بیشتر لثه ها جلوگیری کند.
استفاده از مسواک های الکتریکی با حساسیت بالا که حالت های مختلفی مثل حالت نرم یا حالت حساسیت بالا دارند، به تنظیم فشار و شدت مسواک زدن کمک می کنند. اما یکی از معایب آنها گران بودنشان می باشد. اگر بودجه کمتری را برای خرید مسواک در نظر گرفته اید بهتر است از مسواک های پلاستیکی یا چوبی که معمولی هستند استفاده کنید. تنها نکته مهم برای انتخاب مسواک برای لثه حساس این است الیاف نازک و ترجیحاً سرگرد داشته باشند.

انتخاب خمیر دندان مناسب برای لثه حساس

مواد شیمیایی باعث تحریک لثه حساس می شود. به طور کلی مواد شیمیایی یکی از علل به وجود آمدن حساسیت در لثه ها است. بهتر است برای جلوگیری از آن از خمیر دندان طبیعی استفاده کنیم. خمیر دندان های طبیعی یا گیاهی از مواد ملایم ساخته شده اند، بنابراین باعث بروز حساسیت نمی شوند. به همین علت اکثر دندان پزکشان برای لثه حساس استفاده از خمیر دندان های گیاهی را توصیه می کنند. همچنین اگر خمیر دندان های معمولی را ترجیح می دهد بهتر است از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید.

نکات مهم انتخاب مسواک مناسب برای لثه حساس