تغییر شکل مسواک از گذشته تا به امروز

خلاصه

جالب است بدانیم در گذشته مسواک را با همه چیز اختراع می کردند. اختراع مسواک با موی بدن حیوانات، پارچه، استخوان و مواد مختلف تا پیدایش پلاستیک و ساخت مسواک امروزی

۱۴۰۲ يکشنبه ۷ خرداد
1968بازدید
تغییر شکل مسواک از گذشته تا به امروز

چه کسی مسواک را اختراع کرد؟

جالب است بدانیم که مسواک مخترع انحصاری ندارد و در واقع در طول زمان و عمدتاً از روی ضرورت تکامل یافته است.

قدمت اولین مسواک که در اهرام مصر یافت شده، به 3500 سال قبل از میلاد برمی گردد و گمان می رود مصریان و بابلی ها از آن استفاده می کردند.

تمدن های باستانی سعی داشتند با جویدن، دندان های خودشان را تمیز کنند و برای این کار از چوب استفاده می کردند. سری چوب را تا جایی می جویدند تا رشته رشته و شکل برس شود. این چوب جویدنی از شاخه گیاه سالوادورا پرسیکا ساخته می شد که اعتفاد داشتند این چوب خواص شفابخش و ضدعفونی کنندگی دارد.

کدام کشور مسواک را اختراع کرد؟

چین اولین کشوری بود که مسواک هایی مشابه مسواک امروزی اختراع کرد. برس آن در واقع موهای سفت و درشتی بودند که از پشت گردن گراز برداشته می شدند و به دسته های استخوانی یا چوب بامبو متصل می شدند.

چینی ها اولین کسانی بودند که برس مسواک را اختراع کردند و مسواک، تا حدی شبیه به مسواک امروزی شد. در اواخر قرن پانزدهم، چینی ها موهای گراز وحشی سیبری را گرفتند و آن ها را به نوعی گیاه رایج در آن منطقه به اسم چوب بامبو گره می زدند یا می چسباندند. پس از این، از چوب بامبو برای تمیز کردن دندان استفاده می کردند.تغییرات مسواک

تغییر شکل مسواک

اما این مسواک ها بسیار زبر بود و باعث آسیب رساندن به لثه می شد. به همین دلیل وقتی این نوع مسواک راهی اروپا شد، به جای موهای گراز وحشی از موهای موجود در پشت اسب برای ساخت برس مسواک استفاده کردند، تا روی دندان نرم تر و ملایم تر باشد. ولی علی رقم نرمی موی اسب، مردم بیشتر از موی گراز برای ساخت برس مسواک استفاده می کردند. چرا که در این دوره اسب ها برای اروپایی ها بسیار ارزشمند بودند.

روش جایگزینی که اروپایی ها برای تمیز کردن دندان های خود استفاده می کردند به روش یونانی معروف بود، که شامل تمیز کردن دندان ها با یک پارچه کتان یا اسفنج آغشته به روغن های گوگردی و محلول های نمکی بود. گاهی این پارچه ها را به چوبی می چسباندند تا به دندان های عقبی برسد. اما به طور کلی، در این دوران بیشتر مردم اروپا دندان های خودشان را مسواک نمی زدند.

اولین مسواک مدرن

اولین مسوام مدرن

حدود سال 1780 اولین مسواک مدرن توسط ویلیام آدیس زمانی که در زندان بود از کلرکنالد انگلستان ساخته شد. او با استفاده از استخوانی که از شامش باقیمانده بود همراه با موهایی که از نگهبان قرض گرفته بود توانست یک مسواک درست کند. این مسواک خیلی بهتر از پارچه ای بود که با دوده و نمک آغشته می کردند. بنابراین ویلیام آدیس اولین کسی بود که مسواک را تولید انبوه کرد. مسواکی که او اختراع کرده بود از موهای دم گاو و استخوان گاو ساخته شده بود.

تاثیر اختراع پلاستیک روی تغییر شکل مسواک

در طول جنگ جهانی اول، نیاز روزافزون به استخوان برای سوپ مهمتر از نیاز به برس مسواک شد. همین امر باعث تولد دسته های سلولوئیدی شد که با تزریق پلاستیک به قالب ها و سرد کردن آنها به شکل خاصی ساخته می شدند. دستگیره های سلولوئیدی به زودی به انتخاب شماره 1 برای دسته های مسواک تبدیل شدند.

در سال 1937، زمانی که والاس اچ.کارتروز، نایلون را در آزمایشگاه های دوپونت ساخت، تاریخچه مسواک را برای همیشه تغییر داد. یک سال بعد از آن یعنی در سال 1938، نایلون یکی از اولین نشانه های مدرنیزاسیون شد، از ساخت جوراب های نایلونی تا اولین مسواک نایلونی. به نظر می رسید که رشته نایلونی با مزایای بی شمارش، از جمله هزینه تولید پایین تر و توانایی کنترل بافت مو، انتخاب بهتری برای ساخت برس مسواک بود و جایگزین مناسبی به جای موهای حیوانات به نظر می آمد.

موهای گراز، معایب زیادی داشت. مثلاً اغلب می ریخت، خوب خشک نمی شد و مستعد رشد باکتری بود. اگرچه امروزه نایلون همچنان در بازار پرطرفدار است، اما موهای گراز حدود 10 درصد از مسواک های فروخته شده در سراسر جهان را به خود اختصاص می دهد.

مسواک چوبی و مسواک پلاستیکی هر کدام مزایا و معایبی دارند که با اختراع پلاستیک مسواک های امروزی بیشتر به این شکل تولید می شوند. انتخاب بین مسواک پلاستیکی یا چوبی به سلیقه های مختلف، هزینه و عوامل دیگری بستگی دارد.

همچنین بخوانید درباره: مقایسه مسواک چوبی و مسواک پلاستیکی

رواج یافتن مسواک

بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکایی ها به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر توجه کردند. سربازان به مسواک زدن سخت عادت کرده بودند و بعد از بازگشت به خانه این عادت را با خود آورده بودند، به همین علت مسواک زدن منظم در ایالات متحده رایج شد.

این امر باعث توسعه مسواک های پیشرفته تر شد و به ورود مسواک به جریان اصلی بهداشت دهان و دندان کمک کرد.

امروزه نیز بیش از 3000 مسواک در سراسر جهان وجود دارد. مارک ها، سبک ها و رنگ مسواک ها بی نهایت و بی پایان هستند.

اکنون تولید کنندگان مسواک هایی را ارائه می دهند که مطابق با نیازهای شخصی هر فرد هستند. طراحی و بافت موها و همچنین اندازه های مختلف و متعددی در بازار وجود دارد که با گذشته قابل قیاس نیست. مصرف کنندگان نیز آشنایی بیشتری با این محصول دارند و به نحوه صحیح مسواک زدن، بهترین زمان مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان خود بیشتر اهمیت می دهند.

مسواک در طول زمان چگونه تغییر کرده است؟

اختراع نایلون در سال 1938، باعث توسعه مسواک مدرن شد. همچنین در سال 1950، موهای نایلونی نرم تری ساخته شدند که مردم آن را ترجیح می دادند. اولین مسواک برقی نیز در سال 1939، ساخته شد.

استفاده از چوب مسواک نیز به عنوان ابزار بهداشت دهانی به تاریخ های قدیمی باز می‌گردد. در انواع مختلف فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، استفاده از چوب مسواک به عنوان یک روش طبیعی و موثر برای پاکسازی دهان و دندان‌ها رایج بوده است.

براساس مطالعات باستان‌شناسی، کشف شده است که انسان‌ها از چوب های مختلف درختانی مانند دوغ‌درخت، عرعر و صنوبر برای پاکسازی دهان استفاده می‌کرده‌اند.

در طول تاریخ، چوب مسواک به عنوان یک عنصر فرهنگی و همچنین به عنوان یک وسیله بهداشتی بسیار ارزشمند مورد استفاده بوده است و تا به امروز با وجود روش های بهداشت دهانی پیشرفته تر، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکنون نیز مردم علاوه بر اینکه از مسواک برای پاکیزگی دهان و دندان خود استفاده می کنند، از دیگر محصولات دهان و دندان نیز بهره می گیرند.

همچنین بخوانید درباره: فیلم استفاده از چوب مسواک

 

تغییر شکل مسواک از گذشته تا به امروز