بهترین مسواک دنیا و فواید بی نظیر آن

خلاصه

چوب مسواک اراک از بهترین انواع مسواک است و فوایدی زیادی برای دهان و دندان دارد. استفاده از چوب مسواک توسط پیامبر مکررا توصیه شده و به آن مسواک پیامبر هم می گویند

۱۴۰۲ دوشنبه ۱۸ ارديبهشت
6645بازدید
بهترین مسواک دنیا و فواید بی نظیر آن

چوب مسواک چیست؟

مسواک امروزی که ما از آن استفاده می کنیم تا سال 1938 میلادی معادل 1316 شمسی، اختراع نشده بود و مردم در زمان قدیم تقریباً سه هزار سال قبل از میلاد، از اشیایی مثل چوب که شکل اولیه مسواک را دارد برای مسواک زدن استفاده می کردند. تمدن های باستانی مانند ایران از چوب جویدنی برای مسواک زدن بهره گرفتند که یک شاخه نازک لایه لایه بود. اختراع مسواک فرآیندی طولانی و جالب است.

چه کسی چوب مسواک را اختراع کرد؟

چوب مسواک یا چوب اراک از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است. اما قدیمی ترین چوب مسواک ها در چین به 1600 سال قبل از میلاد مسیح و در مقبره مصر به 3000 سال قبل از میلاد و در بابل از 3500 سال قبل از میلاد مسیح یافت شده است.

چند نوع چوب مسواک وجود دارد؟

تقریباً 182 گونه گیاهی وجود دارد که به عنوان چوب جویدن در سراسر جهان استفاده می شود. گیاه سالوادورا پرسیکا پرمصرف ترین و معروف ترین انواع چوب مسواک است. گیاه سالوادورا پرسیکا معمولاً به عنوان درخت مسواک شناخته می شود.

ترکیبات چوب مسواک

آزمایشات نشان می‌دهد که چوب مسواک حاوی مواد طبیعی متعددی است که برای سلامت دهان و دندان مفید هستند. مواد موجود در مسواک چوبی عبارتند از: کلرید، فلوئور، ساپونین ها، سالوادورین، سیلیس، گوگرد، استرول ها، تری متیل آمین و ویتامین C.

مزایای چوب مسواک

نیازی به خمیردندان ندارد

چوب مسواک اراک، بدون خمیر دندان هم قابل استفاده است. چرا که خود به تنهایی از موادی تشکیل شده که می تواند کار خمیر دندان را انجام دهد. بنابراین وقتی از چوب مسواک استفاده می کنیم، نیاز به خرید خمیر دندان نداریم.

حفظ محیط زیست

مسواک پلاستیکی که در نهایت وارد طبیعت می شود، غیرقابل تجزیه است و به طبیعت آسیب می رساند. در حالی که چوب مسواک اراک تا آخر استفاده می شود و حتی در صورت رها کردن آن در طبیعت نیز قابل تجزیه است و به طبیعت آسیبی نمی رسد.

بخوانید درباره: مقایسه مسواک چوبی و مسواک پلاستیکی

ضد پوسیدگی

چوب مسواک اراک به علت داشتن فلوراید با پلاک و جرم مبارزه می کند و آنها را از بین می برد، همچنین از بدتر شدن هر گونه پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

ضد التهاب لثه

مسواک سنتی یا همان چوب مسواک با بیماری های لثه مبارزه می کند.

تقویت مینای دندان

چوب مسواک به علت داشتن مواد معدنی مثل کلرید، بی کربنات سدیم و پتاسیم مینای دندان شما را تقویت می کند.

خاصیت درمانی

چوب مسواک اراک با سابقه طولای در طب عامیانه برای قرن ها در بهداشت دهان و دندان و حتی دارو استفاده می شد. گزارش های تجربی نشان می دهد علاوه بر ضد میکروب بودن، چوب مسواک عامل ترمیم کننده زخم، ضد افسردگی، ضد تومور، ضد تشنج، ضد پوکی استخوان، ضد دیابت است و باعث کاهش چربی خون نیز می شود.

امروزه نیز استفاده از چوب مسواک به علت وجود ویروس جدید COVID 19 خالی از مزیت نیست.

چوب مسواک در طب اسلامی

استفاده از مسواک اسلامی یا همان چوب مسواک توسط پیامبر مکرراً تاکید شده است و از نظر طب اسلامی چوب مسواک باعث روشن شدن چشم، رفع افسردگی، درمان درد دندان و سفید شدن دندان می شود.

خرید چوب مسواک اصل

چوب مسواک مسویکا

معایب چوب مسواک

جهت برس یا همان موهای مسواک معمولی عمودی است و مسواک زدن با آنها راحت تر می باشد. اما برس یا موهای چوب مسواک اراک افقی است که این موضوع باعث کم شدن راحتی در مسواک زدن می شود. این تنها عیبی است که می توان به چوب مسواک وارد کرد.

آیا چوب مسواک مزه بدی دارد؟

برخلاف آنچه اکثر مردم فکر می کنند، طعم چوب مسواک کاملاً مطبوع و دلپذیر است. احساسی که بعد از مسواک زدن با چوب مسواک به شما دست می دهد دقیقاً همان حسی است که بعد از استفاده از دهانشویه دارید. این احساس تمیزی دهان به دلیل گازی است که توسط ترکیبات فرار طبیعی در هرچوب آزاد می شود.

اسم های مختلف چوب مسواک

پیامبر مسلمانان استفاده از چوب مسواک را مکرراً تاکید و توصیه کرده اند. به همین دلیل به آن چوب مسواک پیامبر نیز می گویند. چوب مسواک همچنین به نام های مختلفی از جمله چوب اراک (به عربی) ، چوب پرسیکا، مسواک سنتی، مسواک طبیعی، مسواک گیاهی، مسواک اسلامی و مسواک چوبی نیز مشهور است

تشخیص چوب مسواک اصل

تشخیص دادن چوب مسواک اصل کار چندان ساده ای نیست. اما در اینجا چند نکته را برای تشخیص چوب مسواک اصل بیان کردیم که می تواند کمک کننده باشد.

  • بوی طبیعی

چوب مسواک اصل می بایست یک بوی طبیعی و مطبوع داشته باشد. بوی چوب مسواک نباید شیمیایی یا مصنوعی باشد.

  • رنگ و طعم

چوب مسواک اصل رنگی طبیعی و چوبی دارد. اگر چوب مسواک در رنگ های مختلف یا طعم هایی به جز طعم طبیعی چوب داشته باشد، اصل نیست.

  • نوارهای چوب

نوارهای طبیعی چوب را می توان در چوب مسواک دید.

  • منابع قابل اعتماد

برای تهیه چوب مسواک اصل از منابع و فروشندگان قابل اعتماد خرید کنید.

  • تجربه و شناخت

در نهایت، استفاده از چوب مسواک در گذر زمان به شما کمک می کند تا تفاوت های چوب مسواک اصل از تقلبی را تشخیص دهید.

نحوه استفاده از چوب مسواک

برای استفاده از چوب مسواک می بایست پوست آن را از بالا به اندازه یک سانتی متر با دندان و یا جسمی تیز مانند چاقو بکنید. سپس به اندازه 15 تا 20 دقیقه داخل آب قرار دهید. پس از آن با دندان رشته های داخلی را از هر طرف بجوید تا مانند مسواک امروزی، رشته رشته شود. بعد از هر بار استفاده چوب مسواک کوتاه تر می شود که شما مجدداً می بایست این عمل را تکرار کنید. چوب مسواک به تنهایی و بدون خمیر دندان نیز قابل استفاده است، اما بهتر است از خمیردندان طبیعی و سنتی استفاده کنید تا نتیجه بهتری داشته باشد.

فیلم آموزشی طریقه استفاده از چوب مسواک

دسته چوب مسواک

برای سهولت در استفاده چوب مسواک برای آن یک دسته پلاستیکی قرار دادیم. تا مانند مسواک امروزی راحت تر بتوان از آن استفاده کرد. سری چوب مسواک را نیز بعد از چندبار استفاده و در زمان مورد نیاز با استفاده از یدک ها تعویض می کنیم. بنابراین دیگر نیازی به بریدن سر چوب مسواک نداریم.

فیلم آموزشی نحوه استفاده از دسته چوب مسواک

نظر دندان پزشکان درباره چوب مسواک چیست؟

فواید و مزایای چوب مسواک برای دهان و دندان اثبات شده و از نظر پزشکان مورد تایید است.

از نظر علمی وظیفه بزاق، رساندن کلسیم به دندان ها است. بنابراین با روش های مختلفی مثل خوردن آب فراوان و استفاده از چوب مسواک می توانیم بزاق دهان خود را افزایش دهیم.

چوب مسواک برای چه افرادی مناسب است؟

همه افراد بالای هفت سال می توانند از چوب مسواک استفاده کنند. کودکان ممکن است چوب را به دندان خود فشار داده و به آن آسیب وارد کنند اما اگر نحوه صحیح مسواک زدن و مدت زمان مسواک زدن را به آنها آموزش دهید و او را موقع مسواک زدن تحت نظر بگیرید می توانند از این محصول استفاده کنند.

چوب مسواک در طب اسلامی

پیامبر اسلام بارها تاکید کرده اند که دندان های خود را مسواک بزنید و برای این کار از چوب مسواک و زیتون بهره بگیرید. به همین علت به چوب مسواک، چوب پیامبر نیز گفته می شود و در طب اسلامی نیز استفاده از آن توصیه شده.

درخت چوب مسواک

به درخت چوب مسواک، درخت سالودرا، درخت اراک یا درخت پرسیکا گفته می شود . این درخت بیشتر در ایران، هند، عربستان، یمن، مصر، سودان، حبشه و مناطق شرقی یافت می شود.

تاریخ انقضای چوب مسواک

چوب مسواک منقضی نمی شود، اما به مرور زمان تازگی خود را از دست می دهد. از آنجایی که این محصول طبیعی است و نسبت به محیط واکنش نشان می دهد، ممکن است خشک شود یا شروع به کپک زدن کند، بنابراین بهتر است تا یک ماه بعد از استفاده آن را دور بیاندازیم.

چوب اراک را از کجا تهیه کنیم؟

چوب اراک را می توانید از فروشگاه بانی آنلاین تهیه کنید. قسمت محصولات، مراقبت از دندان و در نهایت انواع مسواک تمام محصولات مسواک را مشاهده خواهید کرد.

بهترین مسواک دنیا و فواید بی نظیر آن