بهداشت دهان و دندان کودک

خلاصه

بهترین خمیر دندان کودک کدام است و ویژگی بهترین خمیر دندان کودک چیست؟ تشویق کودکان به مسواک زدن از طریق بازی، کاردستی و نقاشی ساده در مورد بهداشت دهان و دندان.

۱۴۰۲ سه شنبه ۲۹ فروردين
4075بازدید
بهداشت دهان و دندان کودک

حقایق جالب در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان

کودکان روستایی نسبت به کودکان شهری کمتر دچار پوسیدگی دندان می شوند.

جالب است بدانید مطالعات و آمارها نشان داده اند، کودکانی که سلامت دهان و دندان ضعیف دارند نسبت به کودکانی که دندان های سالم تری دارند، نمره کمتری در مدارس دریافت می کنند.

دختر بچه ها نسبت به پسر بچه ها بیشتر دچار پوسیدگی دندان و مشکلات دندانی می شوند.

احتمال پوسیدگی در کودکان 5 تا 19 سال در خانواده کم در آمد در مقایسه با کودکانی که در خانواده با درآمد بالاتر زندگی می کنند، دو برابر بیشتر است.

کودکانی که در جوامع با آب لوله کشی فلوراید دار زندگی می کنند، نسبت به کودکانی که آب آنها فلوراید ندارد، حفره های کمتری دارند.

خمیر دندان کودک

مسواک زدن دو بار در طول روز و یک بار نخ دندان کشیدن، از عادات بسیار مهم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، و بیماری لثه های کودک است. در این میان سوالات مختلفی در مورد خمیر دندان کودک و همچنین آشنایی و آموزش مسواک و خمیر دندان به کودک وجود دارد. مثل اینکه آیا فلوراید برای کودک بی ضرر است؟ کودک از چه سنی می بایست مسواک بزند؟ تفاوت خمیردندان برندهای مختلف کودک در چیست؟ و بسیاری سوالات دیگر که در این مقاله به آن ها پاسخ خواهیم داد.

خمیر دندان طبیعی و گیاهی کودک

انواع مختلفی خمیر دندان در بازار موجود می باشد. مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها با یکدیگر متفاوت هستند. ملایم ترین و بهترین خمیر دندان برای کودک، خمیر دندان گیاهی و طبیعی است. خمیر دندان طبیعی مخصوص کودکان از مواد طبیعی مانند نگهدارنده طبیعی، طعم دهنده طبیعی با مزه میوه های شیرین، کف کننده طبیعی، فاقد گلوتن و پارابن هستند. این خمیر دندان ها مخصوص کودکان دو تا شش سال می باشند. لازم به ذکر است که خمیر دندان معمولی، خمیر دندان خارجی، خمیر دندان ایرانی و حتی برندهای بزرگ جهانی مثل خمیر دندان اورال بی و خمیر دندان سیگنال از کف کننده ها و مواد نگهدارنده شیمیایی استفاده می کنند که این ماده های شیمیایی برای دهان و دندان کودک زیادی سنگین است و می تواند باعث تحریک دهان کودک شود. بنابراین برای آسودگی خیال و اینکه صد در صد از انتخاب خود مطمئن باشیم بهتر است از خمیر دندان طبیعی و گیاهی استفاده کنیم.

نحوه معرفی خمیر دندان به کودک

سلامتی دندان تاثیر مثبتی بر زندگی کودک می گذارد، از این رو، مراقبت از دهان و دندان کودک از اهمیت زیادی برخوردار است. همان طور که می دانیم تغذیه و دندان ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. سلامتی دندان کودک به او اجازه می دهد خوب بجود و تمام غذاهایی را که برای رشد و نمو لازم دارد را بخورد. نهایتاً دندان سالم به داشتن عزت نفس کودک کمک می کنند.

همچنین، بهتر است به محض ظاهر شدن اولین دندان، کودک را به مسواک زدن عادت دهید. به این ترتیب، مسواک زدن به بخشی از روتین زندگی او تبدیل شده و دندان ها در محیطی تمیز شکل می گیرند.

10 روش آموزش و تشویق کودکان به مسواک زدن

مسواک زدن برای کودکان می تواند به عملی طاقت فرسا و ترسناک تبدیل شود. در اینجا نکاتی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید مسواک زدن را برای آنها مهیج و سرگرم کننده جلوه دهید.

 1. از خودتان شروع کنید

بهترین و اولین روش برای تشویق کودکان به مسواک زدن این است که خودتان مسواک بزنید. کودکان از بزرگترها یاد می گیرند و آنها را نگاه کرده و رفتار آن ها را تقلید می کنند.

 1. صحبت کردن

در مورد کاربرد خمیر دندان و مسواک از کودک خود سوال کنید و او را به چالش بکشید که چرا باید مسواک بزنیم و این کار چه اهمیتی دارد؟ پاسخ های او را بشنوید و به بحث در مورد این موضوع ادامه دهید.

 1. نقاشی و کاردستی

کودکان عاشق نقاشی و کاردستی هستند. بهتر است برای معرفی خمیر دندان و مسواک از او بخواهیم از این محصولات یک نقاشی بکشند و یا با همراهی کردن او یک کاردستی درست کنید. نقاشی و کاردستی می تواند در مورد موضوعات دیگری مثل میکروب دندان، دندان پوسیده، دندانپزشکی و از این قبیل موارد که به بهداشت دهان و دندان مربوط هست نیز باشد. نقاشی را مانند تصویر زیر مرحله به مرحله و با حوصله به کودک آموزش دهید.

نقاشی کودکانه

همچنین می توانید این برگه را پرینت گرفته و از کودک بخواهید تا از قسمت های مشخص شده آن را برش بدهد و آن را رنگ آمیزی کند. سپس کودک شما مانند فیلم، یک کاردستی بامزه و جذاب در مورد بهداشت دهان و دندان درست کرده است. این کاردستی بسیار ساده است و کودکان عاشق آن می شوند.

کاردستی کودک

 

 1. انیمیشن و کارتون

با تماشای کارتون، انیمیشن و همچنین تماشای ویدیو با آهنگ هایی شاد مثل ویدیوی پایین می توانید کودکان را به مسواک زدن علاقمند کنید.

 

 1. فضایی شاد فراهم کنید

هنگام مسواک زدن آهنگ های شاد بگذارید و انرژِی داشته باشید. وقتی کودک این کار را سرگرم کننده و هیجان انگیز ببیند حتماً شما را همراهی می کند.

 1. قصه تعریف کنید

شب ها قبل از خواب قصه هایی در مورد مسواک زدن به کودک تعریف کنید. قصه را جذاب و مهیج بگویید. مثلاً صدایتان را عوض کنید، تن صدای خود را بالا و پایین ببرید، همزادپنداری کنید و...

 1. از سنین پایین شروع کنید

هرچه زودتر مسواک زدن را به کودکان آموزش دهید بهتر است. چرا که این عمل برای آنها به یک عادت و روال عادی تبدیل می شود. همچنین در مورد بوی بد دهان ، مراقبت از دندان پوسیده و میکروب های دهان و دندان و همچنین مقایسه آنها با دندان هایی سفید و سالم و داشتن لبخندی زیبا صحبت کنید.

 1. به آنها حق انتخاب دهید

صرف نظر از اینکه کدام برند مسواک و خمیر دندان را برای مسواک زدن کودک خود در نظر گرفته اید، گاهی او را با خود به فروشگاه برده و اجازه دهید خود او مسواک و خمیر دندانش را انتخاب کند. معمولاً همه برندهای ایرانی و خارجی، خمیر دندان و مسواک کودک دارند. اکثر کودکان از روی بسته بندی های رنگی و شخصیت های کارتونی مورد علاقه خمیر دندان خود را انتخاب می کنند. توجه آنها را به سمت طعم دهنده های خمیر دندان جلب کنید و به آنها بگویید که طعم خمیر دندان چیست تا در صورت تمایل نداشتن به آن طعم ، طعم دیگری را انتخاب کنند. به ترکیبات خمیر دندان توجه کنید تا بهترین خمیر دندان را برای کودک تهیه کنید.

 1. از مسواک زدن آن ها تعریف کنید

حتی اگر کودکان به روش غلط و اشتباهی مسواک می زنند، از طرز مسواک زدن آن ها تعریف کنید. نگران کثیف کاری ها نباشید. چرا که در زمان مناسب می توانید کثیف کاری ها را جمع و جور و تمیز کنید. تنها چیزی که باید به آن اهمیت دهید ، اطمینان از عادت مسواک زدن کودکتان است و اینکه او تا آخر عمر این کار را خواهد کرد.

 1. هنگام مسواک زدن با او بازی کنید

یکی از بازی های آموزشی مسواک زدن این است که کودک حرکات شما را تقلید کند. این کار از دو جهت بسیار تاثیرگذار است. یک اینکه فضایی شاد و سرگرم کننده برای کودک هنگام مسواک زدن ایجاد می شود و او به این کار علاقمند می شود و دوم اینکه از طریق این بازی، کودک به صورت ناخودآگاه روش درست مسواک زدن را یاد می گیرد.

تفاوت خمیر دندان کودک و بزرگسال

خمیر دندان کودک می بایست از نظر طعم، بو، بسته بندی، میزان فلوراید و مقدار سایندگی از خمیر دندان بزرگسالان متفاوت باشد. طعم، بو و بسته بندی خمیر دندان کودک می بایست شاد و بچه گانه باشد. کودکان طعم های شیرین را دوست دارند. به همین منظور در خمیر دندان های کودک بیشتر از طعم میوه های شیرین استفاده می کنند، تا کودک تشویق به مسواک زدن شود. همچنین میزان فلوراید و مقدار سایندگی خمیر دندان کودک بسیار کمتر از خمیر دندان بزرگسالان است.

چرا کودکان باید مسواک بزنند؟

مسواک زدن و داشتن یک روتین مراقبت از دندان مناسب جزء بهداشت شخصی هر فرد است. بنابراین آموزش و معرفی مسواک و خمیر دندان به کودکان هرچه زودتر باید انجام شود، تا کودکان آن را جزوی از برنامه روزانه خود بدانند و به آن عادت کنند تا در بزرگسالی دچار حساسیت دندان نشوند. همچنین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودکان، باعث تقویت دندان می شود و در از بین بردن باکتری ها و میکروب های دندان موثر است.

کودک و مسواک زدن

 

کودکان از چه سنی باید مسواک بزنند؟

معمولاً از شش ماهگی که اولین دندان کودک نمایان می شود می بایست برای مسواک زدن اقدام کرد. برای تمیز کردن دندان ها ابتدا با پارچه های نرم و لطیف این کار را انجام دهید.

خمیر دندان کودک 0 تا 2 سال

برای تمیز کردن دندان های کودک و نوزاد صفر تا دو سال، بهتر است از خمیردندان استفاده نکنیم. تمیز کردن دندان آنها با پارچه های نرم و لطیف به همراه آب یا آب و نمک کفایت می کند. اما اگر استفاده از خمیردندان برای شما راحت تر است نیز می توانید خمیر دندان اورال بی کودکان را از بازار تهیه کنید. توجه کنید که این خمیردندان حاوی فلوراید است و کودک نباید آن را ببلعد.

خمیر دندان کودک 3 تا 6 سال

خمیر دندان این گروه سنی می بایست حتماً خمیردندان حاوی فلوراید باشد. همچنین خمیر دندان ملایم، ژله ای با طعم دهنده های شیرین و سایش کم بهترین گزینه برای کودکان است. خمیردندان طبیعی کودک تمام ویژگی ها را دارد و اثر ضد باکتری و ضد پوسیدگی آن بسیار قوی بوده و از مینای دندان کودک محافظت و حتی آن را تقویت می کند. همچنین از مسواک کودک این گروه سنی با نوجوان متفاوت است که می بایست در انتخاب آن دقت کنید.

مسواک کودک

خمیر دندان کودک 7 سال به بالا

کودکان پایین هفت سال می بایست از فلوراید کمتری نسبت به خمیر دندان بالای هفت سال استفاده کنند. اما این موضوع از هر کودک به کودک دیگری متفاوت است. اگر کودک یاد گرفته که خمیردندان را قورت ندهد و همچنین طعم تند خمیردندان بزرگسالان اذیتش نمی کند، پس می بایست از هفت سالگی از خمیر دندان بزرگسالان استفاده کند. اما اگر خمیر دندان را می بلعد و یا طعم تند خمیر دندان او را آزار می دهد و یا دلزده می کند بهتر است از همان خمیردندان مخصوص کودک استفاده کند.

خوردن خمیر دندان توسط کودک

اگر کودک شما مقدار کمی خمیردندان مصرف کرده جای نگرانی نیست و مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر مقدار زیادی خمیردندان بلعیده ممکن است دچار معده درد شود. بنابراین به او ماست، شیر یا هر ماده خوراکی که کلسیم دارد، بدهید. او را وادار به استفراغ کردن نکنید و در نهایت به پزشک مراجعه کنید.

چه مقدار فلوراید برای کودک مناسب است؟

نوزادان 0 تا 6 ماهه که هنوز اولین دندان آنها بیرون نزده نباید به هیچ عنوان از فلوراید استفاده کنند. مقدار مصرفی فلوراید در کودکان 6 ماه تا 3 سال 0.25 میلی گرم (یعنی از یک دانه جو هم کمتر) در روز است. کودکان 3 تا 6 ساله 0.5 میلی گرم (نصف یک دانه جو) در روز و کودکان 6 سال به بالا 1.00 میلی گرم (یک دانه جو) در روز می بایست فلوراید استفاده کنند.

خمیر دندان کودک برای بزرگسالان

خمیر دندان کودک برای بزرگسالان بیش از حد ملایم و شیرین است. استفاده از خمیر دندان کودکان عوارضی ندارد اما به بهداشت دهان و دندان شما به عنوان یک بزرگسال کمکی نمی کند. میزان فلوراید و مواد سایش خمیردندان بزرگسالان بسیار بیشتر از خمیردندان کودکان می باشد. به هرجهت به عنوان یک بزرگسال می توانید برای یک یا دو بار از خمیر دندان کودکان استفاده کنید. اما استفاده بلند مدت از خمیردندان کودک به علت کافی نبودن مواد مورد نیاز در خمیر دندان در نهایت دندان های شما را پوسیده و خراب می کند. در نهایت باید بدانیم که علت متفاوت بودن خمیردندان کودک و بزرگسال برای این است که دندان های یک کودک با دندان های یک بزگسال با هم فرق دارد.

همچنین بخوانید درباره روش مسواک زدن پیامبر

خمیر دندان سفید کننده برای کودکان

خمیر دندان سفید کننده نسبت به خمیر دندان معمولی سایش بیشتر و قوی تری دارد. به همین علت به هیچ عنوان از خمیر دندان سفید کننده برای شست و شوی دندان کودکتان استفاده نکنید. خمیر دندان کودک بسیار ملایم است و خمیر دندان سفید کننده دقیقا نقطه مقابل خمیردندان کودک می باشد.

5 نکته برای انتخاب بهترین خمیر دندان کودک

 •  خمیر دندان قابل خوردن و بدون فلوراید برای آموزش مسواک زدن کودک

ممکن است کودکان هنگام مسواک زدن مسواک را به دندان خودشان فشار دهند و یا خمیر دندان را ببلعند. این موارد زمانی که کودکان تازه شروع به مسواک زدن می کنند، بیشتر دیده می شود. پس در ابتدا می بایست خمیر دندان قابل بلعیدن و بدون فلوراید را برای کودکان انتخاب کنیم.

خرید خمیردندان کودک بدون فلوراید

خمیردندان مینیون الفادنت

 • استفاده از خمیر دندان فلوراید دار کودک

اما بلافاصله بعد از آموزش و یادگیری کودک در مسواک زدن، خمیر دندان حاوی فلوراید را برای کودک تهیه کنید. چرا که فلوراید به رشد دندان های دائمی کودک و تقویت دندان های شیری کمک شایانی می کند.

خرید خمیردندان کودک حاوی فلوراید

خمیردندان کودک الفادنت

 •   خمیر دندان با سایش کم

در خرید خمیر دندان دقت کنید که سایش قوی برای دندان کودک نداشته باشد. خمیر دندان کودک می بایست ژله ای و بسیار ملایم باشد تا حتی با فشار دست کودک نیز برای دندان او ایمنی داشته باشد.

 •  طعم دهنده مناسب و شیرین

در خرید خمیر دندان برای کودک دقت کنید که از طعم دهنده های تند که کودکان را اذیت می کند، استفاده نکرده باشند. طعم دهنده مناسب برای خمیر دندان کودک می بایست طعمی دلپذیر و شیرین داشته باشد تا کودک از مسواک زدن لذت ببرد. به طور معمول طعم میوه ها مثل توت فرنگی و موز برای کودکان دلپذیرتر هستند.

 •  محافظ حفره و دندان کودک

خمیر دندانی را برای کودک خود انتخاب کنید که از مینای دندان او به خوبی محافظت کند و حفره های دندان او را پر کند.

بهترین مارک خمیر دندان کودک

بهترین مارک خمیر دندان کودک، خمیر دندان آلفادنت است که سعی در ارائه محصولات متنوع کرده. آلفادنت برای کودکان هم خمیر دندان با فلوراید و هم بدون فلوراید را تولید کرده که مرحله آموزش تا یادگیری کودکان را پشتیبانی کند. همچنین از مواد طبیعی برای ساخت آنها استفاده شده که باعث تقویت و رشد دندان های دائمی می شود. همچنین از طعم دهنده های شیرین مثل توت فرنگی و موز برای دلپذیر شدن طعم آن برای کودک استفاده کرده است. سایش خمیر دندان کودک آلفادنت به علت ساخته شدن با مواد طبیعی بسیار ملایم است و به دندان کودک آسیب نمی رساند. 

بهداشت دهان و دندان کودک