مقایسه مسواک چوبی و مسواک پلاستیکی

خلاصه

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب مسواک چوبی و پلاستیکی می پردازیم تا ببینیم مسواک چوبی بهتر است یا مسواک پلاستیکی و جنس و قیمت آنها را با هم مقایسه می کنیم

۱۴۰۲ شنبه ۲۷ خرداد
5456بازدید
مقایسه مسواک چوبی و مسواک پلاستیکی

مزایا و معایب مسواک چوبی

در سالهای اخیر با توجه به رشد فزاینده توجه عمومی به مسئله ی حفظ محیط زیست، افراد بسیاری در دنیا به دنبال راه کارهایی ساده و کاربردی برای کمک به محیط زیست هستند. در همین راستا تمایل برای مصرف مسواک های چوبی بین افراد افزایش یافته است. از انجایی که استفاده از مسواک های چوبی در مقایسه با مسواک های پلاستیکی که سالهای سال مورد استفاده قرار میگرفته اند پدیده ی جدید تری محسوب میشود در این بخش به معرفی مزایا و معایب مسواک های چوبی میپردازیم:

مزایا

استفاده از چوب مسواک به مصرف کمتر پلاستیک می انجامد.

مسواک های چوبی دوستدار محیط زیست بوده و قابل بازیافت هستند

مسواک های چوبی به اندازه مسواک های پلاستیکی در پاک کنندگی دندان ها موثرند

از نظر دوام تفاوتی بین مسواک چوبی و مسواک پلاستیکی وجود ندارد

مسواک های چوبی نیز مانند مسواک معمولی هم ایمن هستند و هم بهداشتی

معایب

مسواک های چوبی در مقایسه با مسواک های پلاستیکی معمول، قیمت بالاتری دارند.

در مقایسه با مسواک های پلاستیکی، مسواک های چوبی از تنوع بسیار پایین تری برخوردارند.

بسته بندی پلاستیکی مسواک های چوبی، در تضاد با نفس استفاده از محصولات دوستدار طبیعت است.

درمقایسه با مسواک پلاستیکی، محدودیت های نگهداری مسواک های چوبی بیشتر است زیرا به دلیل جذب آب باید در جای خشک نگهداری شوند.

مسواک چوبی

مزایا و معایب مسواک پلاستیکی

بدون شک اختراع مسواک پلاستیکی در سال 1930 یکی از تاثیرگذارترین اختراعات در بهبود سلامت عمومی جوامع و بخصوص سلامت و بهداشت دهان و دندان بود. اما بر کسی پوشیده نیست که طی سالها استفاده جهانی از پلاستیک برای سیاره زمین و ساکنین آن بسیار مشکل ساز شده است،. از سال 1930 تا به امروز، میلیون ها مسواک پلاستیکی، تولید، مصرف و به دور انداخته شده است، بدینگونه مسواک های پلاستیکی نیز، همراه با انبوه پلاستیک های دیگر تولید شده توسط انسان، زباله های پلاستیکی را به یکی از مهم ترین عوامل آلودگی سیاره زمین تبدیل کرده اند.

مزایا

مسواک های پلاستیکی از نظر قیمت مقرون به صرفه تر هستند.

مسواک های پلاستیکی تنوع فراوانی در طرح‌، اندازه‌ و رنگ‌ دارند و در نتیجه آزادی انتخاب بیشتری برای مصرف کننده ایجاد میکنند.

مسواک های پلاستیکی در دسترس همگان بوده و به راحتی در همه جا یافت می شوند.

به خاطر انعطاف بالای پلاستیک و همچنین توسعه طرح های جدید، امکان طراحی ویژگی های خاص برای مشکلات دندانی فراهم شده است.

معایب

مهمترین مشکل مسواک های پلاستیکی، ماده تشکیل دهنده آن یعنی پلاستیک است، به این معنی که به خاطر ترکیبات موجود در پلاستیک، محصولات تولیدی با این مواد حتی بعد از گذشت چند صد سال نیز، از بین نرفته و به میکروپلاست هایی تجزیه میشوند که در اقیانوسها و طبیعت رها شده که برای سلامتی انسان ها، حیوانات و محیط زیست بسیار مضر هستند.

برای تولید پلاستیک، استفاده بی رویه از منابع تجدید ناپذیر انرژی مانند نفت، گاز و زغال سنگ صورت میگیرد.

تولید مسواک پلاستیکی در کارخانه ها، با تولید و انتشارگازهای سمی همراه است که که میتواند باعث آسیب به همه موجودات زنده گردد. به عنوان مثال برای تولید پرزهای نایلونی مسواک، گاز اکسید نیتروژن تولید شده و در اتمسفر آزاد میشود. این گاز، یک گاز گلخانه ای است که حدودا 310 برابر قوی تر از دی اکسید کربن است.

به طور کلی برای بهداشت دهان و دندان خود تفاوتی نمی کند که از مسواک پلاستیکی استفاده می کنیم یا چوبی عامل مهم در بهداشت دهان این است که نحوه صحیح مسواک زدن را بیاموزیم و از خمیر دندان های با کیفیت و حاوی فلوراید استفاده کنیم.

همچنین بخوانید درباره بهترین زمان مسواک زدن

مسواک چوبی بهتر است یا مسواک پلاستیکی؟

مسواک پلاستیکی

حقیقت این است که انتخاب بین مسواک پلاستیکی و چوبی تصمیمی فردی است و با توجه به الویت های شخصی و اجتماعی فرد صورت میگیرد. ما در این بخش برخی از حقایق مربوط به مسواک های پلاستیکی و چوبی را بیان مینماییم:

طبق نظر دندانپزشکان، طول عمر مفید هر مسواک حدودا 4 ماه است و این بدین معنی است که هر فرد، طی یک سال حداقل3 مسواک تعویض میکند.، بنابر این به طور متوسط، هر فرد در طول عمر خویش چیزی بین 250- 300 مسواک استفاده کرده و به دور می اندازد. با بررسی های انجام گرفته مشخص شده است که فقط در امریکا، سالانه حدود 1 میلیارد مسواک به دور ریخته میشود و این در حالی است که تقریباً 500 سال طول می کشد تا هر مسواک شروع به تجزیه شدن کند و این یعنی هر ساله میلیون ها تن زباله زیست فرسایش ناپذیر به اقیانوس ها و سایت های دفع زباله افزوده میشود.

در سالهای اخیر، به طور فزاینده ای شاهد تغییر و اصلاح سبک زندگی انسان امروزی بوده ایم، به گونه ای که امروزه افراد بسیاری سعی در انتخاب سبکی از زندگی دارند که با محیط زیست سازگاری بهتری داشته باشد. برای دستیابی به این هدف میتوان از اقدامات کوچک در زندگی روزمره شروع کرد و با تغییرات کوچک و فرهنگ سازی، تولید ضایعات پلاستیکی را در طول زندگی به میزان زیادی کاهش داد. یکی از این اقدامات استفاده از مسواک چوبی به جای مسواک پلاستیکی است. بر خلاف مسواک های پلاستیکی، مسواک های چوبی دارای ردپای کربن بسیار کمتری هستند در طول 6 ماه تجزیه شده و به راحتی بازیافت یا کمپوست میشوند. البته نباید فراموش کرد که انتخاب مسواک های چوبی هم با دقت انجام شود تا از تجزیه حداکثری آن در طبیعت اطمینان حاصل شود.

با توجه به مطالب فوق الذکر، به نظر میرسد که انسان ها، برای مهار و کاهش زباله های تولید شده توسط انسان و به منظور حفظ بقا و ادامه زیست در کره زمین برای خود و سایر گونه ها، باید در انتخاب سبک زندگی تجدید نظر کرده و متریال و راهکار های سازگار با محیط زیست را جدی بگیرند.

چوب مسواک چیست؟

قیمت چوب مسواک

چوب مسواک (چوب جویدنی) که از آن به چوب اراک هم یاد میشود، ابزاریست باستانی برای حفظ سلامت دهان و دندان

که از 7000 سال پیش توسط بابلی (یونانی ها و رومی ها) استفاده میشده است. در فرهنگ اسلامی نیز، استفاده از مسواک قرن ها پیش توسط حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) ترویج شد و هم اکنون هم در کشورهای جهان اسلام و بین مسلمانان از مقبولیت بالایی برخوردار است. از بین بردن پلاک باکتریایی ،خاصیت ضد میکروبی و مهار روند پوسیدگی دندان از جمله خواص فراوان چوب مسواک میباشد.

قیمت چوبهای مسواک در بازار نسبت به مسواک های پلاستیکی پایین تر بوده و برای اقتصاد خانواده مقرون به صرفه تر میباشد. 

برای یادگیری نحوه استفاده از چوب مسواک که یک نوع مسواک چوبی محسوب می شود، می توانید فیلم استفاده از چوب مسواک را تماشا کنید.

قیمت مسواک پلاستیکی

قیمت مسواک های پلاستیکی موجود در بازار با توجه به متریال، فرم طراحی دسته و سر مسواک، کیفیت بدنه، سختی و نرمی برس، برقی بودن یا نبودن آن و غیره ... تعیین می کند.

در نظر داشته باشید که برای خرید مسواک از هر جنس و نوعی، برای سلامتی دهان و دندان خود از مسواک های با کیفیت و تار موی نازک استفاده کنید. این مسئله به شستشوی بهتر دهان و محافظت از دندان ها منجر می شود.

مقایسه مسواک چوبی و مسواک پلاستیکی