آشنایی با پارابن و مضرات آن

خلاصه

پارابن یک نگهدارنده شیمیایی در محصولات است که عوارض و ضررهای زیادی برای بدن انسان دارد به همین علت بهتر است از محصولات فری پارابن یا فاقد پارابن استفاده کنیم

۱۴۰۲ سه شنبه ۹ خرداد
1261بازدید
آشنایی با پارابن و مضرات آن

پارابن چیست؟

پارابن ها مواد شیمیایی هستند که از پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید (PHBA) به دست می آیند و به طور طبیعی در برخی میوه ها و سبزیجات یافت می شود. همچنین این ماده در اشکال مختلفی مانند متیل پارابن، پروپیل پارابن، اتیل پارابن، بوتیل پارابن و بنزیل پارابن در لوازم آرایشی و بهداشتی یافت می شود.

کاربرد پارابن چیست؟

معمولاً از پارابن در صنایع غذایی و آرایشی، بهداشتی به منظور نگهدارنده موثر و جلوگیری از رشد میکروب ها، استفاده می کنند. شایان ذکر است که پارابن موجود در این محصولات اغلب مصنوعی و به شکل (آلکیل استرهای اسید p-هیدروکسی بنزوئیک) می باشد.

خمیر دندان و دهان شویه محصولات مرطوبی هستند که از آن به صورت روزانه و برای مدت طولانی استفاده می کنیم. به علت مرطوبی بودن، این محصولات بیشتر در معرض آلودگی میکروبی قرار می گیرند. از این رو از پارابن ها برای جلوگیری این تجمع میکروب، قارچ و آلودگی استفاده می شود.

فاقد پارابن یا فری پارابن چیست؟

به محصولی که در آن نگهدارنده پارابن نداشته و از عوارض و ضررهای آن برای بدن در امان باشد، محصول فاقد پارابن یا فری پارابن می گویند.

پارابن

عوارض پارابن

پارابن دارای انواع مختلفی می باشد که بیشتر آنها در آب حل شده و به راحتی به وسیله پوست و دستگاه گوارش جذب بدن می شوند.

گروهی معتقدند که پارابن یک ماده شیمیایی خطرناک است که از طریق پوست، چشم و دستگاه تنفسی به بدن آسیب می رساند.

پارابن ها مانند استروژن رفتار می کنند ، کمپین غیرانتفاعی Safe Cosmetics در گزارش ساینتیفیک امریکن توضیح می‌دهد: «بزرگ‌ترین نگرانی این است که پارابن‌ها عملکرد هورمون‌ را مختل می‌کنند، اثری که پارابن می گذارد، با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و سمیت باروری مرتبط است».

این آژانس به نقل از یک مطالعه، استناد می کند که در آن 95 درصد از تومورهای سینه، ردی از پارابن دارند. در مطالعه دیگری متیل پارابن را در ۹۹ درصد نمونه‌های ادرار پیدا کردند.

با این حال، مطالعات حیوانی بیشتر نشان می دهد که روی هم رفته، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض پارابن ها، می تواند اثرات سرکوب کننده ای بر پاسخگویی هورمونی ایجاد کند و می تواند مورفولوژی بافت های هدف تولید مثلی را مختل کند.

مزایای پارابن

نگهدارنده های ارزان، موثر و پایدار هستند

پارابن های موجود در لوازم آرایشی از آسیب آنها در مواجهه با اکسیژن یا اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند.

چگونه می توان از پارابن اجتناب کرد؟

در صورت وجود این ماده داخل محصول، به وضوح اسم آن را در ترکیبات روی بسته بندی مشاهده خواهید کرد. اگر می خواهید از پارابن اجتناب کنید، از محصولات فاقد پارابن یا فری پارابن استفاده کنید. اگر محصول فاقد پارابن باشد حتماً روی بسته بندی خود به آن اشاره کرده است.

نقش پارابن در خمیردندان
نقش پارابن در خمیر دندان

پارابن ها نقشی در پوسیدگی دندان یا سفیدی دندان ندارند و معمولاً خمیر دندان ساخته شده از مواد با کیفیت، پارابن ندارد. برای مراقبت از دندان پوسیده می بایست به مواد دیگری در خمیر دندان مانند فلوراید توجه کرد. مگر اینکه به فلوراید حساسیت داشته باشید که در این صورت از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده می کنید.

پارابن‌ها گروهی از ترکیبات شیمیایی هستند که به عنوان نگهدارنده در محصولات بهداشتی، زیبایی و حتی بعضی از محصولات غذایی به کار می‌روند. نقش اصلی پارابن‌ها در محصولات عبارتند از:

ماندگاری

پارابن‌ها به عنوان یک ماده نگهدارنده یا محافظ در محصولات بهداشتی و زیبایی به کار می‌روند. این ترکیبات از رشد میکروب‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها جلوگیری می‌کنند، که به محصولات اجازه می‌دهد برای مدت زمان بیشتری ماندگار باشند.

ضد باکتری

پارابن‌ها به عنوان ترکیبات ضد باکتریایی عمل می‌کنند و در ترکیبات محصولات بهداشتی مانند کرم‌ ضد آفتاب، شامپو، لوسیون‌، کرم‌ صورت و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جلوگیری از رشد میکروب‌ها

پارابن‌ها می‌توانند از رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها در محصولات که قابلیت تخریب آن‌ها را دارند، جلوگیری کنند.

کنترل بوی ناخوشایند

پارابن‌ها به عنوان مواد ضد باکتریایی نیز ممکن است در رفع بوی بد دهان در محصولات بهداشتی مانند دئودورانت‌ها، خمیر دندان و محصولات بهداشتی شخصی مورد استفاده قرار بگیرند.

با این حال، نقش پارابن‌ها موضوعی چالش برانگیز در جوامع علمی و بهداشتی شده است، زیرا برخی افراد نگران اثرات جانبی این ماده بر سلامت می‌باشند. اخیراً، برخی از تحقیقات نیز به این نکته اشاره کرده‌اند که ممکن است پارابن‌ها به عنوان یک نوع افزودنی به مقدار کمی از هورمون‌های بدن افزوده شده و این مسئله باعث نگرانی برخی افراد شده است. به همین دلیل، برخی افراد ترجیح می‌دهند از محصولات بدون پارابن استفاده کنند یا به جستجو برای جایگزین‌های طبیعی بپردازند.

ماده جایگزین پارابن

فروشگاه بانی آنلاین مفتخر است محصولاتی را به شما معرفی کند که همگی فاقد پارابن بوده و از مواد طبیعی، بی ضرر و ایمن استفاده کرده اند.

فرمول‌های ما از مواد طبیعی و سالم مانند( آلفا پاینن، زایلیتول ارگانیک، روغن‌های اساسی گیاهی، ویتامین‌ها و مواد معدنی) ساخته شده‌اند.

 

همچنین بخوانید درباره گلوتن و تری کلوزان

آشنایی با پارابن و مضرات آن